Sigurne pobede Baskonije i Olimpijakosa, Barselona preživela Žalgiris 1Foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Košarkaši Baskonije su u jednom od derbija 16. kola Evrolige savladali Efes u „Sinan Erdem domu“ rezultatom 87:80.

Videli smo pravi šuterski obračun dve ekipe u kojoj je ipak za nijansu bila bolja ona koju je predvodio Duško Ivanović sa klupe.

Domaći su bili u igri pre svega na „krilima“ Šejna Larkina koji je postigao 23 poena, ali je adut tima iz Baskije Markus Hauard ubacio pet poena više i to je možda bila ključna razlika koja je prelomila meč na stranu gostija.

Uz to gosti su u poslednjoj deonici ubacili tačno 30 poena u koš Efesa, a serijom 14:2 u istoj su i konačno dotukli raspoloženog protivnika.

Barselona je izborila pobedu u „Žalgirio Areni“ na „mišiće“.

Na kraju je bilo 85:80 za izabranike Rodžera Grimaua koji su utakmicu rešili tek u penal završnici.

Uglavnom smo gledali egal utakmicu, punu inteziteta i zanimljivih poteza.

U prvom poluvremenu je briljirao Nikola Kalinić sa 12 poena (od toga 4/4 u šutu za tri poena), ali ga je u nastavku stao šut.

Ipak, proradio je Nikolas Laprovitola kada je bilo najvažnije i pobeda je otišla put Katalonije.

Laprovitola je ubacio 18 poena, a Jan Veseli dodao 15.

Žalgiris u narednoj rundi dočekuje Makabi, Barselona gostuje Monaku.

Olimpijakos je kao gost lako savladao Asvel rezultatom 85:73.

Izabranici Jorgosa Barcokasa su prve tri četvrtine rešili u svoju korist i već na ulasku u poslednju se znalo ko će trijumfovati na ovoj utakmici.

Ipak tako nisu mislili i izabranici Đanmarka Poceka koji su dva minuta pre kraja prišli na samo pet poena zaostatka – 81:76, ali je tada Paris Li promašio šut za potpunu dramu na parketu i tim iz Pireja je rutinski priveo meč kraju.