BBC: Nemačka se priprema za rat 1Foto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Lansirni sistem ispaljuje raketu koja podiže oblak smeđeg dim u vazduh dok se probija kroz polje prema liniji za ispaljivanje. U trenutku, dolazi vojnik i odbrojava od pet do ‘Vatra!’, pre nego što raketa ode u nebo.

Eksplozije i tutnjava sa ovakvih vojnih vežbi postale su toliko učestale da meštani obližnjeg malog grada Munstera gotovo da više i ne primećuju, piše BBC.

Ali život ovde uskoro će postati još glasniji.

Nemačka vojska, Bundesver, nedavno je dobila zeleno svetlo za masivno povećanje ulaganja, nakon što je parlament glasao da izuzme potrošnju na odbranu od strogih pravila o zaduživanju.

Najviši nemački general rekao je BBC-u da je ovaj novčani podsticaj hitno potreban, jer smatra da ruska agresija neće stati na Ukrajini.

„Rusija nam preti. Putin nam preti. Moramo da učinimo sve što je potrebno da to odvratimo“, kaže general Karsten Brojer. On upozorava da bi NATO trebalo da bude spreman na mogući napad već za četiri godine.

„Nije u pitanju koliko namvremena treba, mnogo je važnije koliko nam vremena Putin daje da budemo spremni“, kazao je ministar odbrane Nemačke.

Invazija na Ukrajinu punog obima duboko je promijenila razmišljanje u Nemačkoj. Decenijama su ljudi tamo odgajani na odbacivanju vojne moći, akutno svesni prošle uloge Nemačke kao agresora u Evropi.

„Započeli smo dva svetska rata. Iako je prošlo 80 godina od završetka Drugog svetskog rata, ideja da Nemci treba da se drže podalje od sukoba još uvek je u velikoj meri u DNK mnogih ljudi“, objašnjava Markus Ziner iz nemačkog Maršal fonda u Berlinu.

Kada je u pitanju Rusija, Nemačka je imala specifičan pristup.

Dok su zemlje poput Poljske i baltičkih država upozoravale da se previše ne približavaju Moskvi i povećale potrošnju na odbranu Berlin je pod bivšom kancelarkom Angelom Merkel verovao u poslovanje sa Rusijom.

Bundesver je, zaključio je, imao „premalo svega“. Autorka izveštaja, poverenica oružanih snaga Eva Hegl, otkrila je strašne nestašice u rasponu od municije do vojnika, sve do trošnih kasarni. Ona je procenila budžet samo za radove na renoviranju na oko 67 milijardi evra.

General Breuer kaže da je Nemačkoj potrebno dodatnih 100.000 vojnika za adekvatnu odbranu sebe i istočnog krila NATO-a – ukupno 460.000, uključujući rezerve. Stoga on insistira da je povratak vojnoj službi „apsolutno“ neophodan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari