Belorusija uvela graničnu kontrolu sa Rusijom posle 28 godina 1Foto: EPA/ ANTONIO BAT

Belorusija, jedan od najbližih saveznika Rusije, delimično je obnovila kontrolu na granici sa Rusijom, saopštio je beloruski ministar spoljnih poslova Sergej Alejnik. Ovo je prvi put u 28 godina da su uvedene kontrole na granici dugoj 1.239 kilometara. Aleinik tvrdi da uvođenje graničnih kontrola ima za cilj da spreči ulazak državljana trećih zemalja u Belorusiju uoči primene međuvladinog sporazuma o međusobnom priznavanju viza.

Međutim, aktivisti za ljudska prava smatraju da će granične kontrole biti usmerene na ruske građane koji pokušavaju da izbegnu regrutaciju u rusku vojsku. Aleinik je potvrdio da provere ljudi koji prelaze belorusko-rusku granicu sprovode beloruski graničari u bliskoj saradnji sa ruskim kolegama. „To zapravo nije kontrola, to je više kao praćenje situacije na granici“, rekao je on novinarima u Moskvi, prenosi Asošiejted pres.

Provere su počele 5. maja

Godine 1995. uklonjene su sve granične kontrole između Rusije i Belorusije. Pored toga, Rusija i Belorusija imaju sporazum o savezu prema kojem Kremlj subvencioniše belorusku ekonomiju kroz kredite i popuste na rusku naftu i gas. Rusija je ranije koristila Belorusiju, ekonomski zavisnog saveznika, kao odskočnu dasku za slanje trupa i lansiranje projektila ka Ukrajini.

Granične provere počele su 5. maja, ali beloruske vlasti do danas nisu komentarisale situaciju. Ruski ministar za digitalni razvoj Maksut Šadajev izjavio je danas da bi uskoro trebalo da bude uspostavljena jedinstvena baza podataka lica koja ispunjavaju uslove za vojnu službu, uz uvođenje elektronskih poziva.

Hiljade Rusa pobeglo je u Belorusiju nakon početka invazije

Prema novim ruskim pravilima, koja su stupila na snagu prošlog meseca, svakome kome je uručen elektronski poziv zabranjeno je da napusti zemlju pre nego što se javi kancelariji za zapošljavanje. Hiljade Rusa pobeglo je u Belorusiju kako bi izbegli mobilizaciju i progon nakon početka rata u Ukrajini prošlog februara.

U jednom takvom slučaju, nakon što je osuđen na dve godine zatvora jer je njegova ćerka u školi crtala „antiratni“ crtež, Aleksej Moskaljov je pobegao iz Rusije u Belorusiju. U martu je uhapšen u Minsku i kasnije izručen Rusiji.

„Na sve pretnje, uključujući i sabotažu, Lukašenko odgovara pojačanom kontrolom, što je korisno i za Rusiju, koja nastoji da ograniči mogućnost napuštanja zemlje onima koji pokušavaju da izbegnu mobilizaciju i učešće u ratu sa Ukrajinom“, rekao je Pavel Sapelko iz Beloruski centar za ljudska prava Viasna, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari