Bezbednosna konferencija u Minhenu: 45 lidera razgovaraće o situaciji u Ukrajini 1foto: Shutterstock/Drop of Light

Rat u Ukrajini, skoro godinu dana nakon ruske invazije i pojačanih tenzija između Pekinga i Vašingtona, biće u centru bezbednosne konferencije koja počinje u Minhenu u petak.

Nemački kancelar Olaf Šolc i francuski predsednik Emanuel Makron su među 45 šefova država i vlada koji dolaze na jedan od najvećih skupova o globalnoj bezbednosti. U bavarskoj prestonici biće i hrvatski premijer Andrej Plenković.

U Minhen, koji će u naredna tri dana postati centar međunarodne diplomatije, dolaze i potpredsednica SAD Kamala Haris, šef NATO-a Jens Stoltenberg i kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.

Dok se Ukrajina suočava sa novom ruskom ofanzivom, zapadni lideri treba da potvrde svoju posvećenost podršci Kijevu onoliko dugo koliko je potrebno da odbije rusku agresiju, koja je počela 24. februara 2022. godine.

Organizatori su saopštili da ruska vlada nije pozvana u Minhen zbog invazije na susednu zemlju. To je prvi put posle decenija da Moskva neće biti prisutna na godišnjem skupu svetskih lidera i eksperata o glavnim izazovima međunarodne bezbednosti.

Nismo želeli da damo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i njegovoj vladi platformu za širenje propagande, rekao je direktor konferencije Kristof Hojzgen početkom meseca u Berlinu. Iran je takođe ove godine isključen sa konferencije.

Očekuje se da će tenzije između Sjedinjenih Država i Kine, pogoršane preletom kineskog balona iznad američke teritorije, biti istaknuto u diskusijama.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji održaće govor u kojem će razjasniti stavove Pekinga o hitnim međunarodnim pitanjima, saopštilo je njegovo ministarstvo. Kina nastavlja da podržava Putina, smatrajući SAD i NATO glavnim krivcima rata u Ukrajini.

Ukupno više od stotinu zemalja šalje svoje predstavnike u Minhen, uključujući više od trideset ministara odbrane i 50 ministara spoljnih poslova, uključujući šefa ukrajinske diplomatije Dmitrija Kulebu.

Od prve konferencije 1963. Minhen je služio kao svojevrsno „tržište ideja“ gde političari i stručnjaci daju inicijative i razvijaju rešenja za najkritičnija bezbednosna pitanja sadašnjosti i budućnosti.

Pokrenut tokom Hladnog rata, skup im daje prostor za zvanične i nezvanične diplomatske ideje, a hotel Baierischer Hof u kojem se održava pruža im zaštićeno mesto za neformalne sastanke često zakletih neprijatelja, čime ostvaruje svoj moto „Izgradnja mira kroz dijalog“, prenosi zagrebački N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari