"Biće uspostavljena komunikacija između vojski dve supersile": Šta je na agendi susreta Bajdena i Sija u San Francisku? 1Foto: EPA-EFE/XINHUA

Ponovno uspostavljanje komunikacije između vojski dve supersile biće visoko na dnevnom redu sutrašnjeg razgovora američkog predsednika Džoa Bajdena sa kineskim kolegom Si Đinpingom u San Francisku, rekao je visoki zvaničnik administracije, prenosi Voa News.

Dvojica lidera će se sastati na marginama samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje čiji su SAD domaćin.

Samit Bajdena i Sija biće prvi susret dva predsednika licem u lice otkako su se sastali prošle godine na Baliju u Indoneziji.

To je pozitivan znak za teške američko-kineske odnose i prati talas pojačanog angažmana između američkih i kineskih zvaničnika. Administracija je ove godine već poslala nekoliko visokih zvaničnika u Peking, uključujući državnog sekretara Entonija Blinkena, sekretara finansija Dženet L. Jelen i sekretarku za trgovinu Ginu Raimondo.

Bajden je „odlučan da preduzme neophodne korake“ da ponovo uspostavi vojne kanale komunikacije sa Pekingom, rekao je visoki zvaničnik administracije, koji je razgovarao sa novinarima u četvrtak uveče pod uslovom anonimnosti. Administracija veruje da će ovaj korak uneti više stabilnosti u odnos i smanjiti rizik od vojne pogrešne procene.

Kina je prošle godine suspendovala vojnu komunikaciju u znak protesta zbog avgustovske posete tadašnje predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu. U suspenziju su uključeni i razgovori o koordinaciji odbrambene politike, koji imaju za cilj da održe efikasne kanale komunikacije i smanje rizike, i Sporazum o pomorskim vojnim komunikacijama, koji omogućava operaterima brodova i aviona da redovno komuniciraju.

Blinken nije bio u mogućnosti da ponovo uspostavi komunikacione kanale tokom svoje posete Pekingu u junu. „Kinezi su bili nevoljni. I tako, predsednik će sledeće nedelje vršiti agresivan pritisak“, rekao je visoki zvaničnik administracije.

Ponovno pokretanje pregovora ne znači da će biti bilo kakvih suštinskih pomaka, upozorio je Zak kuper, viši saradnik na Američkom institutu za preduzetništvo, grupi za istraživanje politike u Vašingtonu.

„Peking i dalje veruje da mehanizmi upravljanja krizom uglavnom favorizuju Sjedinjene Države, dozvoljavajući Vašingtonu da deluje u blizini kineske obale uz manji rizik od eskalacije“, rekao je on za Glas Amerike. „Dakle, iako očekujem da će se neki od ovih dijaloga ponovo pokrenuti, ne bih pretpostavio da će biti posebno produktivni“.

Mešanje u izbore

Sastanak Bajdena i Si dolazi samo nekoliko meseci pre predsedničkih izbora na Tajvanu u januaru, a Vašington želi da se Peking ne meša u kampanju. Kina smatra samoupravno ostrvo svojom teritorijom.

„Svaka akcija ili mešanje u izbore izazvalo bi izuzetno veliku zabrinutost sa naše strane“, rekao je drugi visoki zvaničnik administracije na istom brifingu.

„Sumnjam da će Peking imati bilo kakve komentare u vezi sa zahtevom SAD da se ne mešaju u izbore na Tajvanu“, rekla je Boni Glejzer za Glas Amerike. Glejzer je generalna direktorka Indo-pacifičkog programa u Nemačkom Maršal fondu Sjedinjenih Država, istraživačkoj grupi za javne politike.

Regionalni sukobi

Očekuje se da će razgovorom biti obuhvaćeni i globalni problemi kao što su klimatske promene, veštačka inteligencija, lideri će takođe podeliti mišljenja o regionalnim sukobima, uključujući severnokorejski program naoružanja, rat u Ukrajini i sukob u Gazi, rekli su zvaničnici.

Predsednik će preneti Siju da je za Iran od suštinskog značaja da ne širi rat u Gazi i ne širi nasilje na Bliskom istoku. „Ako Iran preduzme provokativne akcije bilo gde“, rekao je visoki zvaničnik administracije, „Sjedinjene Države su spremne da odgovore i odmah reaguju“.

Peking ima sve veći uticaj u regionu nakon što je u martu posredovao u sporazumu o normalizaciji odnosa između Saudijske Arabije i Irana. Kina je do sada pažljivo vodila sukob između Izraela i Hamasa, zaustavljajući se na eksplicitnom zauzimanju strane, dok je pozivala na prekid vatre i rešenje sa dve države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari