borbeni avion F-16Foto: EPA-EFE/VALDA KALNINA

Isporuka borbenih aviona F-16 Ukrajini neće automatski dati Kijevu nadmoć u vazduhu nad ruskim snagama, kažu stručnjaci za Njuzvik.

“Ukrajinske snage bi prvo trebale da se suprotstave ruskim snagama i da „nagrizu njihovu kopnenu protivvazdušnu odbranu“, rekao je za Njuzvik bivši maršal kraljevskog vazduhoplovstva Greg Bagvel.

Ukrajina već dugo poziva na isporuku naprednih borbenih aviona zapadne proizvodnje kako bi unapredila svoju zastarelu flotu iz sovjetskog doba.

Stručnjaci su sugerisali da bi avion četvrte generacije američke proizvodnje F-16 bio najbolji izbor za ukrajinske oružane snage i da bi predstavljao značajnu nadogradnju njenog vazduhoplovstva.

Međutim, neki analitičari kažu da obezbeđivanje aviona F-16 nije “srebrni metak” za ukrajinsko vazduhoplovstvo.

Postoji nekoliko prepreka koje treba prevazići pre nego što se F-16 uspešno koriste, a avioni sami po sebi nisu dovoljni da dominiraju vazdušnim prostorom.

Biće im potrebne odgovarajuće obučene kopnene posade i piloti, dovoljni sistemi protivvazdušne odbrane za zaštitu njihovih baza i adekvatno snabdevanje raketama.

Ranije ovog meseca, britansko ministarstvo odbrane saopštilo je da snabdeva Ukrajinu “Storm Shadows” raketama, dajući Kijevu mogućnosti za udare većeg dometa.

Ministarstvo odbrane Rusije je od tada saopštilo da je presrelo nekoliko tih krstarećih raketa.

“Ključ za Ukrajinu je takođe da spreči Rusiju da uspostavi sopstvenu vazdušnu superiornost”, smatra Begvel.

Od početka rata, zapadni analitičari su govorili da Rusija nije uspela da dominira vazdušnim prostorom iznad Ukrajine.

U novembru 2022. godine, britansko ministarstvo odbrane je saopštilo da je kontinuirani nedostatak nadmoći u vazduhu Rusije verovatno posledica faktora kao što su gubitak njenih iskusnih posada, loša obuka i rizici izvođenja operacija protiv ukrajinske protivvazdušne odbrane.

“Teško je reći kakav bi uticaj F-16 imao na vazdušni rat i ko bi mogao da uspostavi superiornost u vazduhu”, kaže Dejvid Džordan, kodirektor Frimenovog instituta za vazduh i svemir na Kings koledžu u Londonu.

Međutim, F-16 u ukrajinskim rukama povećava šanse Kijeva da obezbedi “povoljniju vazdušnu situaciju” na ključnim tačkama, “omogućavajući veći nivo vazdušne podrške sopstvenim snagama, istovremeno povećavajući rizik ruskim trupama”.

“Međutim, u igri je više faktora”, ističe Džordan za Njuzvik, što znači da je teško predvideti kako će se ravnoteža preokrenuti.

Iako do sada nije ponuđen nijedan F-16, nekoliko zemalja – uključujući Veliku Britaniju i SAD – obećalo je da će obučavati ukrajinske pilote na mlaznjacima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari