Četiri decenije zaštite morskog ekosistema urodilo plodom u Kini 1foto: Shutterstock/crystal51

 

Zaliv Điaodžou u istočnoj kineskoj provinciji Šandong među prvima je u zemlji koji je sproveo sveobuhvatna i sistematska ekološka istraživanja mora.

„Posmatrali smo životnu sredinu zaliva od 1980-ih goidna i tu smo postavili 14 dugoročnih tačaka za praćenje. Počevši od 2003. godine, naša učestalost praćenja se povećala na jednom mesečno, pokrivajući glavne ekološke oblasti zaliva Điaodžou“, rekao je Sun Siaosia, istraživač na Institutu za okeanografiju pri Kineskoj akademiji nauka.

Tokom protekle četiri decenije, kako piše Sinhua, zaliv u priobalnom gradu Ćingdao bio je svedok ogromnog napretka u očuvanju ekološkog okruženja. Zahvaljujući nizu ekološki prihvatljivih politika i naporima za obnovu, lokalna uprava je kontinuirano poboljšavala zdravlje životne sredine u zalivu i oporavila populaciju vodenih biljaka.

„Zdravlje ekosistema u zalivu se neprestano oporavlja od 2003. godine, a 2021. godine dostiglo je istorijski maksimum za protekle dve decenije“, rekao je Sun.

Liu Song, rođena 1990. godine, živi u zalivu od detinjstva. Preuzela je porodični posao sa morskim plodovima, uzgajanjem školjki i morskih krastavaca.

Liu potiče iz porodice koja se oslanja na lokalni morski ekosistem i bolje od mnogih drugih je upoznata s ekološkim promenama zaliva Điaodžou tokom godina.

„Kvalitet našeg lokalnog specijaliteta, školjki Hongdao, danas je dobar, ali 2000. godine, zbog lošeg kvaliteta vode, kvalitet školjki je bio daleko slabioji nego sada“, priseća se Liu.

„Uzgoj morskog krastavca takođe je imao koristi od poboljšanja kvaliteta vode u zalivu Điaodžou“, dodala je Liu.

Prema podacima opštinskog biroa za ekologiju i životnu sredinu Ćingdao, u priobalnom području Ćingdaoa 99 odsto voda je odličnog kvaliteta, što ukazuje na kontinuirano poboljšanje lokalnog morskog okruženja.

Takav ekološki napredak se teško postiže.

Tokom 1990-ih, dok je Ćingdao ubrzavao svoju urbanizaciju, količina otpadnih voda je rasla, pogoršavajući situaciju sa zagađenjem u zalivu Điaodžou.

Na sreću, opštinska vlast je preduzela blagovremene mere zaštite životne sredine, uključujući izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, čišćenje rečnih korita i sanaciju, kao i obnovu močvarnih staništa, a takođe je jačala napore za sprovođenje zakona kako bi osigurala urednu eksploataciju morskih resursa i odgovarajući tretman zagađenja.

Džao Mei, šef lokalne kompanije za tretman otpadnih voda, rekla je da je njena kompanija potrošila više od 10 miliona juana (oko 1,44 miliona američkih dolara) na unapređenje svoje opreme. Trenutno se prečišćene otpadne vode koriste za navodnjavanje i čišćenje puteva.

Sun Siaosia je rekao da je od početka 21. veka biomasa planktona u zalivu Điaodžou zabeležila očigledan porast, umnoživši se 2,54 puta u odnosu na onu iz 1990-ih.

Li Sindženg, istraživač sa Instituta za okeanografiju, takođe je pripisao rastuću prosečnu biomasu i gustinu velikih bentoskih organizama u zalivu ili blizu njega potpunoj zabrani svih oblika kočarenja i sprovođenju relevantnih politika moratorijuma na ribolov u zalivu Điaodžou.

„Uspešno upravljanje ekološkim okruženjem zaliva Điaodžou postalo je model za ekološko upravljanje morem u Kini i tipično dostignuće održivog razvoja zemlje i korišćenja njenih priobalnih voda“, rekao je Sun.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari