Članice ASEAN: Konvencija UN o pravu mora treba da bude osnova u sporu s Kinom 1Foto: AP Photo/Hau Dinh

Lideri članica Asocijacije država jugoistočne Azije (ASEAN) saopštili su da Konvencija UN o pravu mora (UNCLOS) iz 1982. godine treba da bude osnova suverenih prava u Južnom kineskom moru, čime su se suprotstavili kineskim pretenzijama na celu spornu oblast.

Taj stav su lideri 10 članica ASEAN izneli u zajedničkom saopštenju koje je u njihovo ime objavio Vijetnam.

Lideri ASEAN su juče održali godišnji samit putem video veze, a glavne teme su bile pandemija korona virusa i dugotrajni teritorijalni sporovi.

„Potvrdili smo da je UNCLOS iz 1982. godine osnova za utvrđivanje prava na moru, suverenih prava, nadležnosti i legitimnih interesa u vezi s pomorskim zonama“, navodi se u saopštenju.

Članice ASEAN: Konvencija UN o pravu mora treba da bude osnova u sporu s Kinom 2
Foto: AP Photo/Hau Dinh

UNCLOS je međunarodni sporazum koji definiše prava država na okeane i razgraničava delove voda, nazvane ekskluzivne ekonomske zone, u kojima priobalne države polažu isključivo pravo na ribolov i na vodne resurse.

Članice ASEAN su Filipini, Indonezija, Malezija, Singapur, Brunej, Mjanmar, Tajland, Laos, Vijetnam i Kambodža.

Kina tvrdi da je celo Južno kinesko more njena suverena teritorija, sa čim se ne slažu vlade zemalja u tom regionu. Teritorijalni sporovi u Južnom kineskom moru eskalirali su pošto je Peking pretvorio sedam morskih grebena u veštačka ostrva, a na tri je izgradio piste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari