Demonstranti iz Hongkonga na Tajvanu 1Foto: EPA-EFE/ DAVID CHANG

Aktivisti procenjuju da je najmanje 200 demonstranata iz Hongkonga došlo na Tajvan, čije su im vlasti diskretno dozvolile boravak tako što su im produžile turističke vize.

Pošto je sa prvih linija demonstracija u Hongkongu prebegao na Tajvan, aktivista Ben je, kako je rekao za Gardijan, mesecima imao noćne more – sanjao je da policija maltretira ostale demonstrante, a on ne može da im pomogne.

Deset meseci od kada je zatražio utočište na Tajvanu oslabio je osećaj bespomoćnosti koji je imao i vratio mu se borbeni duh.

On je jedan od više desetina bivših stanovnika Hongkonga koji nalaze način da iz Tajvana pružaju otpor Pekingu.

Tajvan je od oktobra dozvolio desetinama demonstranata da ostanu na ostrvu i sada nudi podršku stanovnicima Hongkonga da se tamo presele kada Peking bude nametnuo novi zakon o nacionalnoj bezbednosti.

Peking tvrdi da je zakon protiv subverzije neophodan da bi se borio protiv široko rasprostranjenih antivladinih nereda u Hongkongu, ali kritičari kažu da je to poslednja kap u punoj čaši kada je reč o tome da u nekadašnjoj britanskoj koloniji nestaje sve više sloboda.

„Demonstranti više ne mogu da pomognu Hongkongu, tako da ono što možemo da uradimo jeste da svoju snagu prebacimo na prekomorske teritorije“, rekao je Ben koji je odbio da koristi svoje pravo ime jer se boji da će biti prognan u Hongkong zbog svoje uloge u demonstracijama.

Ranije ovog meseca je pomogao da se organizuju demonstracije u šoping distriktu Ksimending u Tajpeju.

„Želimo da ceo svet razmisli ‘da li želi da posluje sa zemljom koja tako loše tretira ljude'“, rekao je ovaj 21-godišnjak.

Mladi demonstranti su počeli da beže na Tajvan u julu prošle godine nakon upada u zgradu Zakonodavnog veća i pošto je policija pojačala napore za suzbijanje protesta.

Pošto nema načina da ostanu trajno, mnogi su se vratili, ali aktivisti procenjuju da je najmanje 200 demonstranata još na Tajvanu.

Pojedini demonstranti i drugi Hongkonžani pomažu da se šalju maske, šlemovi i druge potrepštine demonstrantima u Hongkongu.

Prezbiterijanska crkva Či Nan, Hongkonžani i Tajvanci doniraju hranu i piće koji se prosleđuju demonstrantima koji žive na Tajvanu.

Iako demonstranti kažu da im nedostaje dom, ne vide način da se u skorije vreme vrate u Hongkong i često moraju da se bore s neodobravanjem svojih roditelja.

Ben je rekao da planira da studira političke nauke na Tajvanu.

„U budućnosti mogu da se vratim u Hongkong gde se nadam da mogu da iskoristim svo svoje znanje da pomognem Hongkongu“, rekao je.

Predsednica Tajvana Caj Ing Ven je u maju postala prva liderka neke zemlje koja je obećala da će pomoći Hongkonžanima koji žele da odu iz Hongkonga nakon primene zakona o nacionalnoj bezbednosti.

Veće za pitanja na kopnu, koje je u sastavu tajvanske vlade, saopštilo je prošle nedelje da će od 1. jula biti uspostavljena kancelarija za pružanje pomoći građanima Hongkonga da dobiju boravišnu dozvolu, a kompanijama i nevladinim organizacijama da se presele na Tajvan.

Tajvan je u sredu saopštio da će uoči otvaranja kancelarije ublažiti granične restrikcije da bi se omogućio ulazak ljudima iz Hongkonga po humanitarnim osnovama.

„Tajvan najstrože osuđuje Kinu zbog povrede demokratije i ljudskih prava u Hongkongu i nastaviće da pomaže Hongkonžanima da pružaju praktičnu podršku i pomoć na osnovu naših zakona“, rekao je portparol tajvanskog predsedničkog kabineta Kolas Jotaka.

Kancelarija će ponuditi finansijsku podršku onima koji dođu na Tajvan iz političkih razloga, ali su zvaničnici naglasili da ovo nije izbeglički program, te da Hongkonžani i dalje moraju legalno da uđu u Tajvan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari