
U saopštenju se navodi da je Deklaracija nastala usled trenutne situacije prouzrokovane pandemijom, a kao odgovor na „teške socijalne, ekonomske i političke posledice koje tek očekuju društva u regionu“.
Dodaje se da su „neoliberalne politike“ dovele do urušavanje standarda zdravstvene zaštite i infrastrukture, povećanja ličnih troškova lečenja, povišenog broja fatalnih ishoda i „masovne emigracije zdravstvenih radnica i radnika“.
Potpisnici navode da, iako već tri decenije društva na Balkanu nisu deo istog državnog okvira, ipak dele veliki broj socijalnih i ekonomskih problema, te da dalja borba nije moguća bez zajedničkih napora i regionalne solidarnosti.
„Globalna ekonomska depresija pred nas postavlja dva izbora. Ili ćemo pasivno posmatrati dodatno srozavanje životnog standarda i radnih uslova, te zavisnost od domaćih tajkuna i stranog kapitala zainteresovanog isključivo za izvlačenje profita, ili ćemo se aktivno boriti za osnovne potrebe najvećeg broja ljudi“, navodi se u tekstu deklaracije.
U dokumentu se navodi da će se potpisnici boriti protiv uništavanja i zanemarivanja javnih i zajedničkih dobara, kršenja sveopšteg društvenog interesa, „privatizacije, marginalizacije i komercijalizacije zdravstva, školstva, visokog obrazovanja i naučnih istraživanja“, kao i protiv „rasprodaje prirodnih resursa“.
Među inicijalnim potpisnicima nalaze se ličnosti iz sfere politike, književnosti, kulture, nauke i sporta, koji prihvataju ključne principe Deklaracije.
Ti principi tiču se, izmedju ostalog, socijalne pravde i jednakosti, nacionalne, etničke, rodne i seksualne ravnopravnosti, kao i očuvanja zajedničke životne sredine i njenih resursa.
Deklaraciju su do sada potpisali sportski stručnjak Duško Vujošević, muzičari Mile Kekin i Antonije Pušić – Rambo Amadeus, književnici Vladimir Arsenijević, Vedrana Rudan, Saša Ilić, i mnogi drugi.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Сећа ли се неко да је једна од главних полуга распада био спор о томе ко у Југославији даје, а ко узима? Малени пионири не желе да разумеју да је за дугу љубав најбољи пут чистих рачуна…
Možemo li i mi obični građani da potpišemo ovu divnu i jako značajnu deklaraciju?
Svoje delite, ili planirate da delite tuđe? O kojem se radi?