DW: Virus je zarazio politički sistem Kine 1Foto: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Korona virus je po crnim posledicama nadmašio SARS. Ne stišavaju se kritike na račun kineskog rukovodstva koje je dugo oklevalo pre nego što se suočilo sa virusom. Istoričar Lifan Žang za DW iznosi svoje kritike.

Posledice novog korona virusa proteklog vikenda su statistički prevazišle posledice zaraze SARS-om od pre sedamnaest godina. Samo u subotu je prijavljena smrt 89 ljudi, čime je broj žrtava prevalio 800. Dok se u Kini broji blizu 40.000 zaraženih, u drugim zemljama je zabeleženo više stotina slučajeva. Prijavljeni su smrtni ishodi na Filipinima i u Hongkongu.

„Pokazuje se da korona virus nije zarazio samo ljude, već i politički sistem Kine“, kritikuje Lifan Žang, istoričar i politički komentator iz Pekinga.

„Iako je partijsko rukovodstvo posle krize sa SARS-om 2003. obećalo modernizaciju uprave i uspostavljanje efikasnih mehanizama za krize, sada vidimo da ništa značajno nije urađeno. Zato je rukovodstvo ponovo zakazalo sa mnogo većim posledicama“, kaže on za DW.

Dugo ćutanje

Dok sa jedne strane respekt izazivaju opsežne mere poput stavljanja celog milionskog grada Vuhana u karantin ili izgradnje bolnice za nekoliko dana, sa druge strane pljušte kritike.

Pogotovo jer je prvi slučaj sa pijace na kojoj se prodaje divljač bio poznat početkom decembra, ali su prve mere preduzete tek krajem tog meseca. Puna 22 dana se o virusu ćutalo te se on iz metropole Vuhana preneo po čitavoj Kini i van nje.

Kritike su podgrejane kada je prošle sedmice potvrđeno da je od posledica virusa umro i lekar Li Venlijang (33) koji je putem četa prvi upozorio na „novi SARS“. Ovaj doktor iz Vuhana je tada pozvan u policiju na razgovor zbog „širenja panike“. Sada je maltene nacionalni heroj.

„Prekasno pokrenute mere protiv misteriozne bolesti pluća i brzo širenje virusa su bez sumnje posledica cenzure“, kaže istoričar Žang. „Moćnicima je pravo na slobodu govora nevažno kad se radi o stabilnosti vođstva Komunističke partije. Za to su spremni sve da žrtvuju.“

Totalna prismotra?

Žang tvrdi da je Kina stavila Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) pod pritisak da dugo, sve do kraja januara, ne proglasi stanje opasnosti. Čak ni tada SZO nije upozorio da ne treba putovati u Kinu.

Prema pisanju Njujork tajmsa, Kina već mesec dana ignoriše ponudu SZO i američke zdravstvene službe CDC koji predlažu da pošalju lekare i stručnjake u Kinu.

„Komunistička partija se drži devize: javljaj samo dobre vesti, a prećutkuj loše!“, kaže Žang. No u vremena interneta to je sve teže. „Narod nije glup. I mnogi partijski funkcioneri znaju da govore neistine.“

No naš sagovornik ne očekuje veće proteste, pogotovo jer zbog straha od virusa masovna okupljanja nisu ni moguća. „Uz to, moćnici su u maltene ratnom stanju. U Vuhanu i oko njega važi skoro pa ratno pravo, tamo su vojnici i specijalne jedinice. Komunistička partija koristi moderne tehnologije za prismotru kako bi još jače kontrolisala ljude pod izgovorom borbe protiv virusa.“


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari