Edi Rama obavlja i funkciju šefa diplomatije 1Edi Rama Foto: EPA/Đorđe Savić

Albanski premijer Edi Rama odlučio je da preuzme i dužnost šefa diplomatije pošto je predsednik Albanije Iljir Meta odbio da potvrdi Genta Čakaja kao novog ministra spoljnih poslova posle smene Ditmira Bušatija.

Kako prenosi Balkan insajt, Meta je odbio da potpiše ukaz o imenovanju Čakaja za ministra s obrazloženjem da mu „manjka kredibilnosti“ za tako visoku fukciju a Rama je na Tviteru napisao da je njegov potez u suprotnosti sa ustavom i da će se time pozabaviti Ustavni sud.

„Do tog dana na toj poziciji ću de jure biti ja, jer nemamo vremena za gubljenje“, dodao je Rama.

Balkan insajt ocenjuje da nije uobičajeno da premijer obavlja i minsitarsku funkciju, ali i dodaje da pre Iljira Mete nije zabeležen slulčaj da predsednik odbije da imenuje ministra kojeg je predložio premijer.

DW navodi da do pre godinu dana niko nije znao ko je Gent Čakaj, 28-godišnjak sa Kosova i dosadašnji zamenik ministra spoljnih poslova koga bi Rama želeo da unapredi u šefa diplomatije i dodaje da Meta kategorički odbacuje taj predlog navodeći da je Čakaj „neiskusan u stranačkoj politici, upravi, diplomatiji i državnim strukturama“.

Za predsednika, medjutim, nije problem samo meteorski uspon mladog Čakaja: Meta tvrdi da se Čakaj zalaže za razmenu teritorija izmedju Srbije i Kosova i poziva se na intervju za kosovsku televiziju „Kljan Kosova“ u kom je Čakaj rekao da se promena granica koncipira „u okviru opštih korekcija koje se upravo dešavaju na Zapadnom Balkanu“, dodaje DW.

Temu menjanja granica su prvi put u leto 2018. izneli predsednici Kosova i Srbije Hašim Tači i Aleksandar Vučić. Tu ideju podržavaju SAD, dok joj se Nemačka protivi, baš kao i albanski predsednik Iljir Meta i dosadašnji ministar spoljnih poslova Ditmir Bušati, zbog čega su medij špeklisali da ga je to koštalo funkcije.

Rama se još nije izjasnio o tom predlogu, ali on je dobar prijatelj kosovskog predsednika Hašima Tačija, navodi DW i dodaje da njegovo ćutanje mnogi tumače kao naklonost za predlog izmene granica, a poslednje izmene u njegovom kabinetu – gde pored Čakaja, sa Kosova potiče i ministarka obrazovanja Besa Šahini – tumače kao politiku stvaranja albanske političke unije.

Rama takve pretpostavke odbacuje. „Nisam imenovao Čakaja zato što je sa Kosova, niti zato što je mlad, već kao evropskog, politikom oduševljenog, i znanja željnog, Albanca“, rekao je krajem prošle sedmice na novogodišnjem prijemu za ambasadore akreditovane u Albaniji.

Rama je na tom skupu najavio i „političku i direktnu komunikaciju u regionu, pre svega sa Kosovom, ali i sa svim drugim zemljama, sa Albancima u Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji“. Neposredna posledica te politike biće ukidanje graničnih kontrola izmedju Kosova i Albanije, piše DW i podseća da je u Draču je u prisustvu Edija Rame otvoren carinski kontrolni punkt Kosova i da bi na proleće trebalod a budu ukinute granične kontrole izmedju Kosova i Albanije.

Isto to Rama želi da postigne i sa Severnom Makedonijom i Crnom Gorom. Kaže da je razgovarao s premijerom Zaevom i da su spremni da uspostave „fluidnu granicu po šengenskom uzoru“, dodaje DW.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari