
Nemački demohrišćani (CDU/CSU) protive se brzom otvaranju pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji sa Severnom Makedonijom i Albanijom.
„Do oktobra ne bi trebalo da bude doneta odluka“, izjavio je agenciji dpa predsednik Odbora Bundestaga za evropske poslove Gunter Krihbaum.
On je dodao da na samitu 28 zemalja-članica unije koji se održava sredinom juna, „sigurno neće biti“ pozitivnog odgovora.
S druge strane, državni sekretar u nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova, socijalemokata Mihael Rot, poziva na brz početak pregovora.
„Sada je na potezu EU“, piše Rot u članku za „Frankfurter algemajne cajtung“. „Dali smo reč i trebalo bi da ispunimo naša obećanja“.
Odluku mora da potvrdi Bundestag
Evropska komisija danas (29.5.) je predložila otvaranje pregovora o pristupanju sa te dve balkanske zemlje.
Nadležni komesar Johanes Han još u aprilu je za dpa izjavio da očekuje pozitivnu odluku briselskih vlasti nakon evropskih izbora. Konačnu odluku, međutim, donose države-članice EU i to bi moglo da se dogodi 18. juna na sastanku evropskih ministara u Luksemburgu.
U Nemačkoj, međutim, zeleno svetlo mora da dâ Bundestag – a to je moguće samo ako se tome ne protivi poslanička grupa CDU/CSU. Otvaranju pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom protive se i u Holandiji, Danskoj i Francuskoj.
Han upozorava na posledice
Države Evropske unije u načelu su odobrile otvaranje pregovora sa te dve zemlje još u junu prošle godine, ali pravi početak pregovora zavisi od daljeg napretka reformi.
Komesar Han ranije je upozorio da odlaganje i nepriznavanje objektivnog napretka u zemljama kandidatima može da ima dramatične posledice za dotične zemlje, kao i za region u celini.
Kakva nepravda, dve takve zemlje usporavati na evropskom putu. Mislim, ako je neko spreman za EU to su Severna Makedonija i Albanija. Južna Makedonija još ni ne postoji, ali bi je trebalo napraviti, pa da i ona bude spremna za razgovore o razgovorima razgovora o pristupanju EU. Naravno, pod uslovom da nemački demohrišćani nemaju ništa protiv. To se podrazumeva. U kakvom moronskom svetu živimo.
Не разумем шта Вам није јасно, Бошко? Ни у Албанији ни у Македонији нису у дилеми хоће ли у Европу или у Азију, што их ставља далеко испред Србије у овом смислу (а, можда и у сваком другом, рођаче).
Albanija I Severna Makedonija su daleko od Srbije u svakom mogucem smislu, sto ekomski, sto infrastrukturno, sto po uredjenosti drustva. To govorim kao neko ko je vrlo cesto poslovno u tim zemljama. A da ne govorim koliko su daleko od EU. Ni jedna zemlja na Balkanu apsolutno ne zasluzuje da u skorijem roku udje u EU. Srbija I Crna Gora jesu najblize ali su I one svetlosnim godinama daleko od evropskih drustava.
„Pozdrav rodjace“
Где је воља, Миланче, ту је и начин, па се немојте чудити када нас Албанија и Македонија претекну и у тим стварима које сте Ви приметили. Удзравље!