EU da kazni kineske lidere 1Foto: EPA-EFE/ YVES HERMAN POOL

Evropska unija bi morala da usvoji koordinirane sankcije protiv kineskih lidera i zvaničnika odgovornih za ugnjetavanje i kršenje ljudskih prava u radnim kampovima protiv manjinskih Ujgura i u Hongkongu, zahteva grupa parlamentaraca EU koja se povodom ovog pitanja pismeno obratila šefu evropske diplomatije Žozepu Borelju.

Reč je o grupi od 23 poslanika iz redova pokreta „Obnovimo Evropu“ koji su pisali Borelju tražeći da se proces ubrza posle „uznemirujućih snimaka iz Kine o zarobljenicima vezanih ruku sa povezima preko očiju“, te gušenja demonstracija u Hongkongu.

U pismu, u koji je uvid imao portal politico.eu, stoji da bi „EU trebalo da usvoji brzi okvir ne bi li se osiguralo da se onima koji krše ljudska prava zabrane sva putovanja u Evropu i da im se zamrzne sva imovina“.

Kako se dodaje, „kad im se uskrate svi luksuzi života, EU bi udarila tamo gde ih najviše boli“.

Nezavisno od ovoga, predsednici spoljnopolitičkih odbora iz parlamenata u više evropskih zemalja – uključujući Evropski parlament, nemački Bundestag i britanski Gornji dom objavili su zajedničku izjavu pozivajući Peking da „preispita“ svoj novi zakon o bezbednosti u Hongkongu.

Još u decembru 2019. ministri inostranih poslova zemalja EU utrli su put ka sankcijama po verziji tzv. zakona Magnicki (globalni akt za odgovornost zbog kršenja ljudskih prava nazvan po Sergeju Magnickom, poreskom savetniku čija je smrt u ruskom zatvoru nakon istrage o slučaju vladinih poreskih zloupotreba postala simbol kršenja ljudskih prava).

Prošlog meseca predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kazala je da Brisel razmatra koordinirani odgovor na novi kineski zakon o bezbednosti u Hongkongu dodajući da se to „mora obaviti sa posebnom pažnjom“.

Početkom nedelje, administracija Donalda Trampa uvela je zabranu za još 11 kineskih kompanija da kupuju američku tehnologiju i proizvode bez specijalne licence navodeći da su te firme učestvovale u kršenju ljudskih prava u regionu Sinđang.

Kako piše Njujork tajms, spisak sankcionisanih kompanija obuhvata sadašnje i bivše snabdevače velikih međunarodnih brendova poput Epla, Ralf Lorena, Gugla, HP, Tomi Hilfigera, Hugo Bosa.

Najava Bele kuće mogla bi dovesti do većih napora da istaknute marke odeće i tehnologije raskinu veze sa „sumnjivim“ lancima snabdevanja koji se tiču regiona Sinđang, velikog izvora pamuka, tekstila, petrohemije i drugih proizvoda koji su nužni za kineske fabrike.

Više organizacija za zaštitu ljudskih prava i novinari dokumentovali su kampanju masovnih hapšenja koju izvode kineske vlasti u Sinđangu, gde živi više od milion muslimana i drugih manjinskih grupa čiji se pripadnici šalju u velike logore na „prevaspitavanje“ ne bi li se naučili lojalnosti Komunističkoj partiji, piše američki dnevnik.

Neki od njih se primoravaju da rade u fabrikama ili blizu kampova, često obrađuju obilne useve pamuka u različite tekstile koji se potom šalje u međunarodne lance snabdevanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari