EU da ostane ujedinjena, u suprotnom dovodi se u pitanje njen opstanak 1Foto: Beta/AP/Goefray van der Hasselt

EU će se suočiti sa pitanjem opstanka ukoliko iz krize sa korona virusom ne izadje ujedinjena, izjavila je danas francuska državna sekretarka za evropske poslove Ameli de Monšalen.

„Apsolutno se moramo zajedno pripremiti za izlazak iz krize, oporavak, pripremiti se za period posle krize i moramo pokazati da smo efikasni zato što ćemo biti zajedno,“ rekla je Monšalen u zajedničkoj emisiji radija Frans Enter, dnevnika Mond i Francuske televizije.

Bivši predsednik Evropske komisije Žak Delor je upozorio juče da bi izostanak solidarnosti bio smrtna opasnost po Evropsku uniju.

„Danas se održavamo zajedno zahvaljujući solidarnosti“, rekla je Monšalen i podsetila na mere koje je EU usvojila za borbu protiv zdravstvene krize i posledica po privredu.

„Evropska centralna banka je pokrenula program od 750 milijardi evra podrške zemljama, što je bez presedana. Ukinuli smo pravila Pakta za stabilnost o deficitu, što je bez presedana“, precizirala je ona i podsetila na plan od 40 milijardi evra Evropske komisije.

Monšalen je rekla da se sada razmatra šta uraditi u periodu posle krize. „Ne možemo da se izuzmemo od te solidarnosti… Ako neki misle da se mogu izuzeti, to će imati velike posledice po evropski projekat“, dodala je ona.

„Naša Evropa je Evropa od akcije, solidarnosti. Ako neki to ne žele, postavlja se pitanje o njihovom mestu, o onome šta 27 zemalja treba još da uradi, a to je onda fundamentalno, egzistencijalno pitanje“, upozorila je francuska zvaničnica.

Lideri EU su se dogovorili u četvrtak pod pritiskom Italije, koja je u najtežem stanju zbog pandemije korona virusa, da kroz 15 dana razmotre snažnije mere za suočavanje sa najavljenom recesijom.

Nemačka kancelarka Angela Merkel se protivi ideji izdavanja „korona obveznica“ za šta se zalažu Francuska i Italija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari