
EU je u saopštenju navela da je potez Pekinga dodatno ograničio „slobodu izražavanja i pristup informacijama unutar svojih granica“, prekšio kineski ustav i Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima.
Dodaje se da je najava Hongkonga da će njegov javni emiter takođe prestati da emituje Bi-Bi-Si dodatno „urušavanje prava i sloboda koje je u toku“ na poluautonomnoj kineskoj teritoriji posle prošlogodišnjeg nametanja novog zakona o nacionalnoj bezbednosti.
„EU je i dalje čvrsto posvećena zaštiti medijske slobode i pluralizma, kao i zaštiti prava na slobodu izražavanja na mreži i van nje, uključujući slobodu mišljenja i širenja informacija bez ikakvog ometanja“, navodi se u saopštenju.
Iako Velika Britanija više nije u EU, i dalje je članica Saveta Evrope, koje nadgleda sporazum iz 1989. godine koji se odnosi i na licence za emitovanje.
Britanija, SAD i strani dopisnici sa sedištem u Kini takođe su izrazili zabrinutost zbog zabrane Bi-Bi-Si.
Zabrana programa Bi- BI- Si je simboličan potez Kine jer je emitovanje ograničeno samo na lance međunarodnih hotela i neke diplomatske prostore, što znači da većina Kineza ni ne može da ga gleda, ali dolazi u trenutku rastućih sukoba između Pekinga i zapadnih vlada zbog pitanja ljudskih prava, trgovine i pandemije kovida-19.
Kinesko regulatorno telo je ocenilo da Bi-B-Si svojim sadržajem „ozbiljno“ krši propise u zemlji navodeći da je televizija kršila princip prema kome „informacije treba da budu verodostojne i tačne“ i „da ne škode nacionalnim interesima Kine“.
Zvanični Peking je oštro kritikovao Bi-B-Si zbog izveštavanja o korona virusu i progonu Ujgura, muslimanske etničke manjine u Kini.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Mene interesuje samo kakvu sikiraciju ima EU sa zabranom BiBi Sija u Kini ? Da li su njihovi prevashodni poslovi kada su doguse u nekompetentno izvedenoj zastiti gradjana Evrope vakcinama ?
Zanimljivo je citati ovu vest ako se ima na umu istorijska istina da su Britanci svojevremeno Kini nametali kupovinu opijuma, te kad je Kina zatvorila granice Britancima zbog toga sto su im milioni ljudi postali narkomani – bili su napadnuti oruzjem i primorani da opijum iznova uvoze…
Inace, Briti se jos uvek nisu izvionili Kini zbog ovog rata, iniciranog u stvari profitima Britanske istocnoindijske kompanije…
Većih licemera i zločinaca od Engleza nema!