Fon der Lajen: Džonson da razmisli 1Foto: EPA-EFE/PATRICK SEEGER

Britanski premijer Boris DŽonson treba ponovo da razmisli o tome što odbija da produži rok od 11 meseci za postizanje sporazuma o budućim odnosima sa Evropskom unijom posle Bregzita, kazala je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Fon der Lajen je rekla da je „ozbiljno zabrinuta“ zbog ograničenog vremenskog roka za pregovore.

„Nije reč samo o pregovorima o sporazumu o slobodnoj trgovini, već i o mnogim drugim pitanjima. Čini mi se da na obe strane moramo da se ozbiljno zapitamo da li su svi ti pregovori izvodljivi u tako kratkom vremenskom roku“, rekla je Fon der Lajen u intervjuu za francuski list Eko.

Čim Britanija napusti EU 31. januara, ostaće u carinskoj uniji i na jedinstvenom tržištu do kraja 2020. uz opciju da bude deo tih aranžmana i naredne dve godine. Međutim, britanski premijer je rekao da neće pristati na produžetak, tvrdeći da ima dovoljno vremena da se ispregovara sveobuhvatni sporazum koji pokriva sve aspekte aktuelnog odnosa EU i Ujedinjenog Kraljevstva, od trgovine do unutrašnje bezbednosti, transporta i podele podataka.

Sporazum o povlačenju predstavlja „trenutak istine“ 1. jula do kada će biti potrebno da obe strane pristanu na produžetak tranzicionog perioda ili da se suoče sa istekom roka. Ukoliko, na primer, ne bude na snazi sporazum o trgovini, Britanija će se suočiti s pometnjom u ekonomiji, pri čemu će se carine i ograničenja količine primenjivati na robu koja se prodaje na tržištu EU.

Fon der Lajen, bivša ministarka odbrane Nemačke, rekla je da rizici na obe strane znače da se ne može odbaciti mogućnost produžetka tranzicionog perioda. „Verujem da bi bilo razumno razmotriti stvari sredinom godine i ako bude bilo potrebno, videti da li je potreban produžetak“, rekla je Fon der Lajen.

Ranije ove godine Gardijan je objavio da se očekuje da London bude jedan od domaćina sledeće faze pregovora o Bregzitu u okviru simbolične promene fokusa s Brisela. U procurelom dokumentu EU se navode ključni domeni saradnje koji će biti predmet pregovora čim sporazum o povlačenju bude ratifikovan i Ujedinjeno Kraljevstvo se povuče iz bloka krajem januara.

Prema britanskom listu, diplomate EU koje zastupaju države-članice će 10. januara razmotriti pitanja koja se tiču održanja slobodnog protoka podataka nakon Bregzita i omogućavanja finansijskom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva da i dalje posluje u okviru EU preko odluke o „adekvatnosti“ regulacije Ujedinjenog Kraljevstva u ova dva domena.

Kasnije te nedelje će se tema interne diskusije prebaciti na trgovinu robom i uslugama i na aranžmane u vezi sa intelektualnom svojinom i javnim nabavkama. Diplomate će 14. januara razmatrati svoje stavove o ribarstvu i potrebi za ravnopravnom arenom prema kojima će biti potrebno da Ujedinjeno Kraljevstvo stavi potpis na dokumenta EU o fiskalnim i socijalnim standardima i standardima o zaštiti životne sredine.

Dodatni seminari su planirani o upravljanju bilo kojim sporazumom kojim će biti odobrena sporna rezolucija, aranžmani u domenu kopnenog teretnog saobraćaja i avijacije, bezbednosti, spoljne politike, svemira, energetike, mobilnosti građana koji putuju između Britanije i EU i učestvovanja Britanije u budućim programima EU, uključujući programe za više obrazovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari