Francuska i nemačka ekonomija najugroženije 1Foto. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Francuska i Nemačka će biti među zemljama koje su najteže pogođene globalnim trgovinskim zastojem koji je izazvao protekcionizam Sjedinjenih Država, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF).

Nemačka, koja je ekonomski pogon evrozone, će imati rast BDP-a od dva procenta ove i naredne godine, ali taj rast će opasti na 1,9 procenata 2019. i 2020, naveo je MMF u svom „ekonomskom pregledu“ objavljenom u ponedeljak. Sa Francuskom će biti sličan slučaj kao sa Nemačkom, navodi se, dok će same SAD pretrpeti pad od 0,4 odsto. Britanska ekonomija će zabeležiti rast od 1,1 odsto ove godine, a ne 1,3 kako je MMF ranije predviđao, zbog neizvesnosti u vezi Bregzita. Ovaj međunarodni zajmodavac sa sedištem u Vašingtonu retko zauzima političke strane, ali ovoga puta je kao krivca izdvojio američkog predsednika Donalda Trampa pošto je Evropskoj uniji nametnuo carine na čelik i aluminijum, kao i na stotine milijardi dolara vredne proizvode u trgovini sa Kinom. „Pojačane trgovinske napetosti, i s tim povezan porast političke neizvesnosti, mogu da nanesu štetu poslovanju, izazovu nestabilnost na finansijskom tržištu i da uspore investicije i trgovinu“, preneo je EUobzerver navode MMF-a.

Pregovori SAD i EU o sporazumu o slobodnoj trgovini su u toku. Novi sporazum mogao bi da bude postignut do kraja 2019, rekao je američki ambasador u EU Gordon Sondlend novinarima u Briselu prošle nedelje. Kada se Tramp sastao sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom u Vašingtonu u junu, ponudio mu je „potpuno otvoren“ trgovinski porazum bez carina, barijera, ili subvencija bilo koje vrste, ali Evropa nije bila spremna za to, kaže Sondlend. „Bio sam prisutan kada su Tramp i Junker razgovarali. Mislim da još uvek ne postoji politička volja u EU da se dođe do takvog sporazuma, zbog toga što previše industrijskih grana u Evropi ima ograde izgrađene oko oko sebe“, rekao je Sondlend i dodao da bi zapadni trgovinski blok mogao da pomogne SAD da obuzdaju rast i širenje Kine. „Što pre postignemo sporazum u pregovorima EU i SAD, pre ćemo imati šansu da primoramo Kinu da se ponaša kao dobar globalni građanin“, zaključio je Sondlend.

Prošle sedmice, MMF je upozorio da postoji rizik da svetska ekonomija doživi vrstu finansijskog kraha iz 2008, zbog neodgovornog ponašanja privatnih banaka. Kako se navodi, nivo globalnog zaduženja je viši nego 2008, što znači da ako jedna velika banka propadne, kao Lehman Brothers pre 10 godina, posledica bi mogla da bude još veći haos i panika na tržištu nego tada. „Rizici rastu upravo tokom dobrih vremena“, upozorava MMF.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari