Francuska sutra obeležava 75 godina od Dana D 1Foto: EPA-EFE/THIBAULT VANDERMERSCH

Više od 30.000 ljud, među kojima i 400 veterana se očekuje na sutrašnjoj svečanosti kojom će Francuska obeležiti 75 godina od savezničkog iskrcavanja u Normandiji koje je bilo prekretnica za ishod Drugog svetskog rata.

Radio Frans enfo (France Info) javio je da će pored ceremonije koja se danas održava u Velikoj Britaniji, sutra ujutro u 8.30 francuski predsednik Emanuel Makron i britanska premijerka Tereza Mej položiti kamen temeljac za britanski spomenik u Ver-Si-Mer u Normandiji. To će ujedno biti i poslednje pojavljivanje u javnosti britanske premijerke pre njene ostavke.

Jelisejska palata saopštila je da će sastanak Makron i Tereze Mej biti simboličan jer je su njih dvoje na prvom sastanku pomenuli izgradnju spomenika.

Francuski mediji prenose da se 10.000-12.000 ljudi očekuje na ceremoniji na američkom groblju u Kolvil-Sir-Mer u 11.00. Tu svečanost će predvoditi Makron i američki predsednik Donald Tramp.

Njih dvojica će potom imati sastanak iza zatvorenih vrata od 13.30 do 14.00, pre radnog ručka u prefekturi grada Kan u Normandiji. Teme će biti Iran i trgovinski konflikt između SAD i Evropske unije.

Francuski premijer Eduar Filip će sa svoje strane biti domaćin radnog ručka sa drugim zvaničnicima, među kojima Tereza Mej, kanadski premijer Džastin Trudo i britanski princ Čarls.

Na komemoraciji biće i bivši američki državni sekretar Džon Keri.

Mediji prenose da su ruski zvaničnici pozvani na ceremoniju, ali se za sada ne zna ko će od njih doći.

Makron će tokom dana odati poštu francuskom bataljonu „Komandosi Kifer“ (Commando Kieffer) u kojem su bili jedini Francuzi u uniformi koji su učestvovali u savezničkom iskrcavanju. Tokom isrkcavanja stradalo 117 pripadnika tih snaga.

Akcija u Normandiji pod šifrom „Operacija Overlord“, najveća je pomorska invazija u istoriji ratovanja. Desantne savezničke snage činilo je 73.000 američkih, više od 60.000 britanskih i preko 20.000 kanadskih vojnika, uz podršku francuskih komandosa.

Iskrcavanje duž 80 kilometara obale je počelo noćnim padobranskim desantom 23.000 ljudi, velikim artiljerijskim napadom iz vazduha i s mora, posle čega je 6. juna 1944. usledio i uspešan amfibijski desant na strateški važan Pegazov most kod grada Kana.

Procene o broju poginulih saveznika prvog dana iskrcavanja se razlikuju – od 2.500 do 5.000.

Tokom čitave tromesečne operacije, u Normandiji je poginulo, ranjeno ili nestalo oko 215.000 savezničkih vojnika i, kako se procenjuje, još toliko nemačkih.

Nedaleko od obale je groblje 22.000 nemačkih vojnika.

Većina poginulih Amerikanaca je sahranjena u domovini, a u Normandiji oko 9.300.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari