Gugl: Osoblje protestuje zbog tretmana žena 1Foto: Boris Roessler/EPA

Zaposleni traže nekoliko ključnih promena u postupanju kompanije u slučajevima optužbi za seksualno napastovanje, prenosi se Al Jazeera Balkans.

Osoblje u kancelarijama Gugla širom sveta napustilo je svoja radna mesta u znak protesta zbog načina na koji ta kompanija postupa prema ženama, tražeći nekoliko ključnih promena u postupanju kompanije u slučajevima optužbi za seksualno napastovanje, prenosi Hina.

Izvršni direktor Gugla Sundar Pichai poručio je osoblju da razume njihovo nezadovoljstvo te da podržava njihovo pravo na akciju.

„Razumem ljutnju i razočaranje koje mnogi od vas osećaju. I ja to isto osećam i obavezujem se da ćemo napraviti napredak u vezi tog problema koji je predugo prisutan u našem društvu i takođe ovde u Guglu“, kazao je Pichai.

Bes u kompaniji je dostigao tačku ključanja prošle sedmice nakon što se saznalo da je visokorangirani zaposleni, napuštajući kompaniju, primio otpremninu od 90 miliona dolara, iako je Gugl optužbe na njegov račun za seksualno uznemiravanje ocenio „verodostojnim“.

Radi se o Andyju Rubinu, jednom od izvršnih direktora i tvorcu operativnog sistema Android.

Rubin je svojim radom osigurao milione dolara prihoda Guglu jer je osmislio operativni sistem na kojem rade gotovo svi pametni telefoni i tableti na svetu osim iPhonea i iPada.

Njega je za seksualno uznemiravanje pre pet godina prijavila zaposlena kojoj je bio šef, optuživši ga za prisiljavanje na oralni seks u hotelu još 2013. godine, no Rubin odbacuje te optužbe.

„Nikada nisam prisilio ženu na seks u hotelu. Te lažne optužbe su dio kampanje blaćenja“, napisao je Rubin na Twitteru, dodajući da se radi o tempiranoj priči koja bi trebala poremetiti postupak njegove rastave braka i borbe za skrbništvo.

No, činjenica je da je Google dao otkaz čak 48-orici zaposlenika zbog seksualnog napastovanja, bez ikakve otpremnine.

Zaposlenici u štrajku od Googlea traže ukidanje prisilne arbitraže u slučajevima uznemiravanja i diskriminacije za sve sadašnje i buduće zaposlene, čime bi žrtve imale mogućnost podizanja tužbe.

Takođe traže ukidanje nejednakosti u plati i šansama za napredovanje te javno objavljivanje izveštaja o seksualnom uznemiravanju.

Autor teksta je Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari