Hapšenje Uljukajeva udar na Medvedeva? 1

U noći između ponedeljka i utorka Istražni komitet Ruske Federacije je saopštio da je priveden Aleksej Uljukajev, aktuelni ministar ekonomskog razvoja u vladi Dmitrija Medvedeva pošto je uhvaćen kako prima mito od dva miliona dolara koje je je iznudio pretnjama.

Uljukajev je mito zahtevao od moćne državne kompanije „Rosnjeft“ da bi njegovo ministarstvo odobrilo da ta kompanija kupi 50,08 odsto kapitala takođe državne kompanije „Bašnjeft“ za 329 milijardi rubalja (oko 4,5 milijardi evra).

Pošto je istovremeno Dmitrij Peskov, pres sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina, pokazao, pozivajući se na kasni čas, izvesnu zbunjenost u pogledu informisanosti Putina o ovim događajima, juče je saopšteno da se, pošto je rukovodstvo Rosnjefta obavestilo bezbednosne službe, Uljukajev obrađuje već nekoliko meseci, da se uz odobrenje suda prisluškuju telefonski razgovori njegovog okruženja i da je Vladimir Putin sve vreme u toku s operacijom.

Uljukajev bi mogao da bude optužen za krivično delo iznuđivanja mita naročito velikog obima od strane državnog službenika za koje, po navodima ruskih medija, Krivični zakon Rusije propisuje kaznu do 15 godina zatvora i novčanu kaznu do čak 500 miliona rubalja. Očekuje se da bude donesena i mera koja će se odnositi na njegovu imovinu u cilju obezbeđenja. Već se najavljuje da bi on mogao biti pušten da se brani sa slobode uz jemstvo ili stavljen u kućni pritvor, a s obzirom na njegove dosadašnje zasluge za državu i to da je nosilac Ordena zasluga za domovinu IV stepena.
Juče je list Komersant osvanuo s ogromnim komentarom Dmitrija Butrina u kome se „Boljšoj terorom“ naziva dubokonoćna „kostimirana predstava“ s privođenjem Uljukajeva namerena da pokaže kako se država s korupcijom bori i danju i noću i zaključuje da je za autora i taj list privođenje Uljukajeva „politička intriga“ sve dok se ne pruže dokazi da je on bar jednom rukom dotakao dva miliona dolara.

Na ovu kritiku, predstavnica Istražnog komiteta Svetlana Petrenko je brzopotezno odgovorila da je Uljukajev uhvaćen s kešom odnosno neposredno pri primanju mita, a da su informacije navodno dobro obaveštenih medija o načinu na koji je on dobio mito (ako se novac nalazio samo u istoj zgradi u kojoj i on) „ni na čemu zasnovane fantazije i pretpostavke“.

Mada više opoziciono orijentisani ruski mediji spekulišu da bi cela operacija mogla da bude udar na moćnog šefa Rosnjefta Igora Sečina ili čak premijera Rusije Dmitrija Medvedeva, Istražni komitet je saopštio da kupovina akcija Bašnjefta od strane Rosnjefta nema zakonskih mana i nije predmet istrage. I da je Uljukajev jedino lice nad kojim se sprovodi postupak. Ipak, kod komentatora je izvesnu konfuziju izazvao deo saopštenja Istražnog komiteta u kome se navodi da je Uljukajev u trenutku zadržavanja telefonirao rođacima, ali i pokušao da stupi u kontakt sa „nekim visokopozcioniranim pokroviteljima“.

Saradnici Uljukajeva i biznis zajednica Rusije reagovali su potpunim šokom na njegovo privođenje.
„Ne mogu pred očima dovesti u korelaciju Uljkajeva sa korupcionašem i podmitljivcem. NJegovi su pogledi bili usmereni na razvoj ekonomije, i mi smo za to vezivali određene nade. Ali ako sud i istraga dokažu krivicu, takve se stvari ne praštaju“, rekao je Boris Titov, poverenik za zaštitu biznismena pri kabinetu predsednika Rusije, a prenoe ruski mediji. Bivši zamenik ministra ekonomskog razvoja i sadašnji poslanik Sergej Beljakov, pozivajući se na „sopstvena iskustva u opštenju sa Ujukajevim i to kakvim ga on zna kao čoveka i profesionalca“ nemogućim smatra da je Uljkajev „iznuđivao mito ultimativnim tonom u telefonskom razgovoru“.

Najzanimljiviji je komentar bivšeg šefa Federalne službe bezbednosti Nikolaja Kovaljova. Kovaljov je izjavio da je hapšenje Uljukajeva očekivao od trenutka kad je pročitao njegovu poeziju. List Vzgljad je objavio celu pesmu o kojoj je reč. Naslov joj je „Beži, sine, beži odavde“ jer „na zemaljskoj kugli ćeš naći mnogo mesta gde jedan korak napred ne znači obavezno petsto koraka nazad“ i još rima sve u tom tonu…

Naftna kompanije „Bašnjeft“ u centru je pažnje javnosti od kako je 2014.godine uhapšen njen tadašnji većinski vlasnik biznismen Vladimir Jevtušenkov. On je udeo u toj kompaniji kupio od sina predsednika Baškirije Urala Rahimova. Skandal se završio tako što je Rahimov osuđen u odsustvu za kriminalnu privatizaciju te kompanije, Jevrušenkov je oslobođen i od klana Rahimov je dobio deo svog novca nazad, a Bašnjeft je vraćen u vlasništvo države.


Rublja porasla

Ruska nacionalna valuta nije negativno reagovala na hapšenje ovako visokog državnog službenika nego je juče, naprotiv ojačala. Berzanski stručnjaci smatraju da se za to ima zahvaliti dvema činjenicama: za aktuelne ekonomske tokove u Rusiji mnogo su značajniji MInistarstvo finansija i Centralna banka nego Ministarstvo ekonomskog razvoja. Ali još značajnije: nafta Ural juče je znatno poskupela na spot tržištu i to za više od četiri odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari