Hrvatska blokirala Agrokor zbog poreskog duga 1Foto: EPA / ANTONIO BAT

Hrvatska država je danas blokirala kompaniju Agrokor zbog duga za porez na dodatnu vrednost većeg od 10 miliona evra.

Posle toga su u prisilnu naplatu krenuli i mnogi drugi, pa je saldo oko 12 časova bio oko 24 miliona evra, navodi Jutarnji list.

Blokiranje računa bi moglo biti potvrda medijskih tvrdnji da su neki od Agrokorovih dobavljača pokrenuli postupke prisilne naplate potraživanja. 

Premijer Andrej Plenković na sednici vlade predstavio je inače danas zakon o sistemski važnim fabrikama, u javnosti poznat kao Lex Agrokor. To je zakon koji se temelji na dosad postojećim zakonima a odnosio bi se na društva koja imaju više od 5.000 zaposlenih i da mu troškovi iznose više od 7,5 milijardi kuna, rekao je premijer.

Dodao je kako se njime uređuje postupak izvanredne uprave kojega imenuje Vlada. Postupak izvanredne uprave otvara se ili na zahtev povericoa ili dužnika, rekao je premijer te istakao kako se ne radni o državnom intervencionizmu. Zakon poštuje nepovredivost vlasništva i slobodu poduzetništva. No otvara mogućnost da ako kompanija zatraži pomoć države, ona mu može osigurati upravnika, sveža sredstva… Način angažmana prvenstveno bi se dogovarao s dužnicima u obliku stand still aranžmana te bi se krenulo u proces restrukturiranja.

Premijer je istakao kako je cilj osigurati financijsku i privrednu stabilnost zemlje. Konsultacije smo proveli s predstavnicima opozicije. Važno je da se svi u ovom trenutku pokažu da se spremni snositi deo odgovornosti, naglasio je Plenković.

Todorić pred izlaznim vratima, stiže nova uprava 

 

Agrokor menja upravu, zvanično je saopšteno danas, nakon što su banke kreditori ovog hrvatskog koncerna postigle dogovor o načinu izlaska iz krize izazvane prezaduženošću kompanije. Po svemu sudeći prvi koji će morati da se skloni iz svog kabineta jeste upravo Ivica Todorić, vlasnik i prvi čovek ovog sistema.

Ruska Sberbanka, najveći poverilac Agrokora, već nedeljama nezvanično insistira na njegovom uklanjanju, a danas je ruski portal Sputnjik i sugerisao upravo ovakav rasplet.

Kako je zvanično danas objavila Erste banka u Hrvatskoj, a prenose tamošnji mediji, banke članice koordinacijskog odbora finansijskih poverilaca predstavnici Agrokora „u principu su usaglasili ključne elemente takozvanog „standstill“ ugovora“ čije se potpisivanje očekivalo danas. Deo dogovora je i promena u upravljačkom timu koncerna, objavila je danas posle podne Erste banka, uz koju je u odboru još pet banaka – Privredna banka Zagreb, Rajfajzen Austrija, Sberbank, VTB bank AG (poreklom ruska) i Zagrebačka banka.

„Banke članice koordinacijskog odbora i predstavnici Agrokora u principu su usaglasili ključne elemente standstill ugovora. Cilj ugovora je olakšati napore kompanije da stabilizuje poslovanje i osigura podmirenje dospelih obaveza prema dobavljačima u idućem razdoblju. Standstill bi trebalo da olakša napore kompanije u rešavanju pitanja likvidnosti, osiguranja kontinuiteta poslovanja, zaštite vrednosti koncerna, kao i da predstavlja osnovu za održivo restrukturiranje koncerna“, navodi se u saopštenju Erstea.

Stendstil aranžman podrazumeva da kreditori na dogovoreni period obustave naplatu svojih potraživanja, sa ciljem stabilizacije kompanije.

Kako se ističe u saopštenju, „nužnost za uspešnu stabilizaciju je koordinacija svih ključnih činilaca kako bi zajedno poduprli dugoročan i održiv poslovni model“.

„Shodno tome, usaglašeno je s kompanijom da će upravljački tim kompanije biti osnažen. Kao prvi korak, osnažiće se uvođenjem funkcije Glavnog direktora za restrukturiranje kao ključne osobe za sprovođenje programa stabilizacije. Nadalje, tokom procesa restrukturiranja, funkcije top menadžmenta biće popunjene nezavisnim stručnjacima kako bi se vodio transparentan i održiv proces restrukturiranja“, zaključuje se u saopštenju.

Mediji u Srbiji prethodnih dana su pisali da je uloga novog menadžmenta Agrokora ponuđena Miroslavu Miškoviću, vlasniku Delta holdinga, ali se on nije izjašnjavao povodom ovih navoda. Ponudu mu je prema tim informacijama dala Sberbanka.

Sudbina Agrokora nije bitna samo za Hrvatsku u kojoj ova kompanija čini oko 15 odsto bruto domaćeg proizvoda države, već i za Srbiju, gde Todorićeva firma zapošljava oko 11.000 ljudi. U Srbiji Agrokor ima osam firmi – Frikom, Dijamant, Ideu, Merkator, Super karticu, Kikindski mlin, MG mivelu i Novu slogu. Ipak, budućnost samog koncerna ne bi trebalo da bude ugrožena i pored problema sa likvidnošću. Iako je moguće da Todorić više neće upravljati firmom i da će možda biti potrebno da se određeni delovi sistema prodaju, Agrokor i njegovi maloprodajni lanci će, sasvim izvesno, nastaviti da posluju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari