Istok pogoršava stvari na Zapadnom Balkanu 1Foto: Fonet/ Imre Szabo

Lideri Evropske unije su za jučerašnji samit u Briselu pripremili izjavu da „nedvosmisleno podržavaju evropsku perspektivu Zapadnog Balkana.

U nacrtu zaključaka samita, u koji je uvid imao EUObzerver, kaže se da su lideri EU nameravali da na sinoćnoj večeri u Briselu razgovaraju o „krhkoj situaciji“ u regionu. „Evropska unija ostaje posvećena regionu i angažovana na svim nivoima, kako bi podržala stabilnost i produbila političke i ekonomske veze“, navodi se u dokumentu. Države Zapadnog Balkana pozivaju se da nastave reforme i da održavaju „dobrosusedske odnose“.
Neimenovani diplomata EU kazao je EUObzerveru da je izjava sačinjena tako da Albaniji, Bosni, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji pošalje dvostruku poruku: s jedne strane da ih uveri u njihovu „EU perspektivu“, a s druge da ih upozori da „zauzdavaju nacionalističku retoriku, antidemokratske zloupotrebe, korupciju i trafiking“. „Nemojte misliti da vam EU perspektiva daje prava ako ne radite ništa“, rekao je taj diplomata.

EUObzerver konstatuje da se predviđenom izjavom malo dodaje „prethodnim i više obavezujućim obećanjima EU o budućem pristupanju Albanije i bivših jugoslovenskih država“. Ipak, dodaje ovaj sajt, lideri su želeli da skrenu pažnju na region zbog nedavnih etničkih i nacionalističkih napetosti. Podseća se na krizu u Makedoniji i tenzije između Beograda i Prištine uključujući voz „Kosovo je Srbija“, kao i na nedavnu izjavu Federike Mogerini, šefice diplomatije EU, da Zapadni Balkan rizikuje da postane geopolitička „šahovska tabla“.

Britanski Gardijan citirao je juče Dejvida Mekalistera, šefa spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta i funkcionera nemačke Hrišćansko-demokratske unije (CDU): „Geopolitika se vratila na Balkan“. „Vidimo rastući ruski uticaj, vidimo rastući turski uticaj, Sjedinjene Države su igrač, Evropska unija je igrač, dakle ima različitih interesa“, rekao je Mekalister.

EUObzerver ovim igračima, za koje navodi da se na Balkanu ponašaju „samouvereno“, dodaje i države Persijskog zaliva, takođe samouverene. „Sve se više shvata da se tamo dešavaju loše stvari. Spoljni faktori sa istoka pogoršavaju stvari“, rekao je neimenovani diplomata EU.

Neke diplomate u Briselu, navodi EUObzerver, u nedavnom dobacivanju Federiki Mogerini tokom njenog govora u Skupštini Srbije vide rusku „ruku“. „Turska pokušava da ostvari politički uticaj u regionu. Arapske države pokušavaju da rašire tvrdokornu verziju islama u nekim balkanskim muslimanskim društvima, koja su u Irak i Siriju poslale relativno veliki broj stranih boraca“, piše ovaj sajt specijalizovan za pitanja u vezi sa EU.

Međutim, u nacrtu dokumenta EU ne pominju se ni Rusija, ni Turska ni arapske države. Jedan diplomata je rekao da EU treba da pošalje „diplomatski signal“ da „stabilizuje“ region Balkana. Ali lideri EU nisu planirali da vode „suštinsku“ diskusiju o napretku procesa pristupanja zemalja

Zapadnog Balkana uprkos izraženoj „nedvosmislenoj podršci“. Drugi „visoki“ diplomata u Briselu rekao je da reputacija EU u regionu slabi zbog inercije u procesu proširenja. „Unija nije bila u stanju da regionu pošalje verodostojne poruke, pregovori o pridruživanju su spori. To obeshrabruje“, rekao je on.

Mekalister zove Srbiju da svoj brod veže za EU

Početkom aprila poslanici Evropskog parlamenta treba da glasaju o rezoluciji kojom će Srbija biti pozvana da svoju spoljnu politiku poravna sa spoljnom politikom Evropske unije. Nacrt rezolucije sačinio je Dejvid Mekalister. „Srbija će svoju spoljnu politiku morati potpuno da poravna sa Evropskom unijom da bi postala članica“, citirao je Gardijan Mekalistera uz navod da on izražava žaljenje što Beograd nije uveo sankcije Rusiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari