Italija i Španija blizu "opreznog optimizma" 1Foto: EPA-EFE/ ROMAN G. AGUILERA

Španija je juče zabeležila novi dnevni rekord smrtnosti sa 849 preminulih, a širom Italije, zemlje koja je najteže pogođena epidemijom i gde je za jedan dan registrovano 812 novih smrtnih slučajeva, zastave su spuštene na pola koplja, a minutom ćutanja odata je počast umrlima.  

Iako Italija ima najveći broj inficiranih (102.106) i preminulih (11.591), a u ponedeljak je objavljeno da je umrlo još 11 doktora, čime se ukupan broj stradalih među zdravstvenim radnicima popeo na 61, zvaničnici sada oprezno izražavaju nadu da će vrhunac krize proći u narednih nedelju dana i kažu da stroge mere izolacije imaju efekta, pošto se broj zaraženih na dnevnom nivou smanjuje.

Mere izolacije stupile su na snagu 12. marta, od kada je ljudima izlazak iz kuće dozvoljen samo ukoliko je neophodno da kupe osnovne namirnice i lekove. Zatvorena je većina poslovnih objekata i firmi, a milioni su ostali bez stalnih prihoda, što je izazvalo dodatne probleme i raspirio socijalne nemire.

Trajanje mera izolacije je produženo najmanje do Uskrsa, 12. aprila.

Broj zaraženih od početka epidemije u Španiji, koja se nalazi na drugom mestu u Evropi, odmah iza Italije, porastao je na 94.417, u odnosu na 85.195 koliko je bilo u ponedeljak, a do sada je preminulo 8.189 ljudi.

Uprkos zabrinjavajućim novim „crnim rekordima“ u broju smrtnih slučajeva, španske vlasti su takođe počele da iskazuju znake optimizma.

Ministarka spoljnih poslova Aranča Gonzales kaže da se porast broja novozaraženih na dnevnom nivou ipak postepeno smanjuje zahvaljujući tome što je merama izolacije, koje su u celoj zemlji na snazi od 14. marta, dodata naredba da svi radnici čiji poslovi nisu od suštinske važnosti moraju da ostanu u svojim domovima dve nedelje.

Prema njenim rečima, vrhunac epidemije se bliži kraju te se uskoro očekuje i pad broja smrtnih slučajeva.

Gonzales je za Bi-Bi-Si rekla da je najveći izazov za Španiju sada veliki pritisak na odeljenja za intenzivnu negu u zdravstvenim ustanovama.

Zato je ministarstvo zdravlja najavilo da će početi da premešta pacijente sa intenzivne nege iz Madrida i Katalonije – najteže pogođenih područja – u druge delove zemlje kako bi se rasteretio zdravstveni sistem u tim oblastima.

Portparolka ministarstva zdravlja Marija Hoze Siera je saopštila da su rezultati testiranja pokazali da je doktor Fernando Simon, predvodnik timova za borbu protiv epidemije u zemlji, zaražen virusom korona.

Ona je takođe potvrdila da se, posle uvođenja dodatnih restriktivnih mera, situacija popravila – stopa porasta broja novih slučajeva je sada oko 12 odsto na dnevnom nivou, za razliku od 20 odsto koliko je bila pre 25. marta.

U Bergamu na severu Italije prijavljene su na stotine smrtnih slučajeva u domovima za stare, a 83 korisnika su dva dana ostala bez hrane u jednom domu na jugu zemlje zato što su zaposleni poslati u karantin.

U centru Monte Ermoso u Madridu najmanje 20 starih je preminulo usled epidemije, a u drugoj ustanovi u glavnom gradu su 23 osobe pronađene mrtve, uključujući i dve medicinske sestre.

Tokom prve četiri nedelje marta u domovima za stare u Španiji je preminulo preko 1.600 ljudi, a više od polovine njih od virusa korona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari