Ivanić: BIH pred vratima krize 1Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

Bosna i Hercegovina (BiH) je pred vratima najveće krize od Dejtona, izjavio je u intervjuu FoNetu član Predsedništva BiH Mladen Ivanić i ocenio da u ovom trenutku najveći problem predstavljaju odnosi predstavnika Bošnjaka i Hrvata, ali i da su odnosi BiH i Srbije „javno korektni, a zapravo zategnuti“.

Uoči posete Beogradu članova Predsedništva BiH, najavljene za 6. i 7.decembar, Ivanić je rekao da bi na sastanku sa predsednikom Srbije, pre razmatranja tekućih pitanja, „prvo trebalo obaviti jedan normalan ljudski razgovor, nakon svega što se poslednjih mjeseci dešavalo“.

On, pri tome, misli na reči Bakira Izetbegovića o Kosovu i Sandžaku i pretnji ratom, dok pod „tekućim pitanjima“ podrazumeva dogovor oko granica, za koji misli da „neće biti postignut“, jer Izetbegović nije spreman na kompromis, pošto ta pitanja, „iako glupo, tumači kao suverenitet“.

Ivanić ističe da oko „granica nema puno nedefinisanih stvari, jer se mahom sve svodi na prostor oko opštine Rudo, dela pruge Beograd – Bar i jednog sela koje je u Srbiji, a vodi se da je u BiH, kao i dogovor oko Bajine Bašte i Zvornika, gde Srbija samo traži da mašine, bez posebnih procedura, mogu da priđu branama, prilikom remonta ili popravke.

Kao sagovornik FoNeta u serijalu „Evropa bez rukavica“, Ivanić smatra da bi dogovor Srbije i BiH o granicama bila vest evropskih razmera, „jer bi se tim potpisom stavila tačka na utvrđivanje granica i eliminisala bilo kakva osnova za sukob u budućnosti“.

On napominje da po pitanju granica ne stoji teza da više brani Srbiju nego BiH, već da je „bitno postići obostrani interes“, imajući u vidu da je to „deo na kome žive Srbi“.

Upitan da li očekuje da Aleksandar Vučić na sastanku sa njim, Izetbegovićem i Draganom Čovićem utiče na međusobne odnose njih trojice i šta podrazumeva pod „normalnim ljudskim razgovorom“, Ivanić najpre ističe da „nema potrebe da njega bilo ko miri sa bilo kim“.

Ima, međutim, potrebe da Izetbegović, kao predstavnik bošnjačkog naroda, razgovara sa čovekom koji u ovom trenutku predstavlja Srbiju i da se kroz taj razgovor odnosi poprave, ako je moguće, rekao je Ivanić.

On podseća da u Sarajevu redovno razgovara sa Čovićem i Izetbegovićem i da oni imaju „svoje unutrašnje političke bitke, poput obeležavanja nekih datuma ili pokušaja revizije tužbe protiv Srbije“.

„Mislim da sam te bitke dobio bez puno galame, ni jednu nisam izgubio, ali ovo je sada pitanje odnosa sa Srbijom“, naglasio je Ivanić, koji je i počasni predsednik Partije demokratskog progresa (PDP).

Objašnjavajući svoj stav da su odnosi Srbije i BiH „javno korektni, a zapravo zategnuti“, Ivanić je konstatovao da u diplomatskim frazama nema problema, da se načelne stvari lako dogovore, jer su svi saglasni o potrebi da odnosi budu dobri i da se češće viđaju, ali da sve staje kada je reč o konkretizaciji.

Na pitanje da li i on, kao član Predsedništva, oseća zategnutost odnosa sa Srbijom, Ivanić je odgovorio negativno i naglasio da lično ne može da pronađe primer u protekle tri godine da je Srbija isprovocirala BiH.

„Na drugoj strani, ko god bio na vlasti u Srbiji, bio to Tadić ili bio Vučić, konstatno se proizvodi osjećaj nepovjerenja i, koliko god da se ljudi izvinjavali i pružali ruku, to nije iskreno pihvaćeno“, ukazao je Ivanić.

„Kao da nijedan bošnjački lider nema hrabrosti, kao da je politički korisnije konstatno biti žrtva, ali na to se jednom mora staviti tačka“, ocenio je Ivanić, uz opasku da nije normalno, posle poruke iz Srbije da „poštuje teritorijalni integritet BiH i da ništa neće uraditi da to ugrozi“, da bošnjački predstavnik kaže: „Ja bih priznao Kosovo“.

 Ivanić se, pri tome, protivi potcenjivanju političkih implikacija tog Izetbegovićevog postupka, jer bi onda bez ikakvih problema i posledica predsednik Srbije mogao da izađe i kaže: „Da se ja pitam, priznao bih nezavisnu Republiku Srpsku (RS)“.

Dugoročno se te stvari moraju rešiti, jer su, pored odnosa Zagreba i Beograda, preduslov mira i stabilnosti i odnosi Bošnjaka i Srba, što bi trebalo uskladiti i „imati jedan iskren dogovor iz 1.000 razloga“, rekao je Ivanić.

Na pitanje zašto je veći problem kada Izetbegović kaže da se nada da će BiH jednog dana priznati Kosovo, nego izjava Milorada Dodika o nezavisnosti RS, Ivanić podseća da međunarodni predstavnici odmah reaguju čim Dodik ili neko drugi iz Republike Srpske nešto kaže, dok je ova izjava Izetbegovića važna, „jer on nastupa u ime BiH“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari