Jemen na ivici gladi 1Foto: EPA-EFE NAJEEB ALMAHBOOBI

Savet bezbednosti UN je odbacio zahtev da se hitno okončaju borbe oko strateške jemenske luke Hudaide uprkos upozorenjima humanitarnih agencija da bi napad mogao da ugrozi dostavu humanitarne pomoći od vitalnog značaja za zemlju koja je na ivici gladi.

Petnaestočlano telo se nije složilo sa saopštenjem u kojem se apeluje da snage koje predvodi Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati obustave vatru, pri čemu su se SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo usprotivile tekstu koji je predstavila Švedska. Savet bezbednosti je umesto svega toga apelovao na uzdržanost i „zatražio od svih strana da ispunjavaju obaveze koje imaju po međunarodnom humanitarnom pravu“ u borbama za grad koji je trenutno u rukama pobunjenika Huti. Provladine snage su uz podršku UAE i Saudijske Arabije započele napad u sredu.

„Vreme je da Savet bezbednosti zahteva hitno zamrzavanje vojnog napada na Hudaidu da bi se specijalnom izaslaniku i naporima koje predvode UN pružila šansa da spreče katastrofu i pronađu održivo političko rešenje za konflikt“, rekao je švedski ambasador pri UN Karl Skau.

Dejvid Miliband, izvršni direktor Međunarodnog spasilačkog komiteta, podržao je Šveđane i osporio tvrdnje da se luka Hudaida i humanitarna pomoć mogu zaštiti tokom napada, rekavši da postoji „ogromna opasnost od opsade i dugoročnih borbi u gradu“. On je rekao da koalicija pod rukovodstvom Saudijske Arabije, koja podržava jemensku vladu u izgnanstvu u borbama protiv Huta, ne uspeva da ostvari napredak koji je prognozirala od kada je ušla u rat 2015. „Beda jemenskog naroda je strašna – humanitarna pomoć je potrebna za 22 miliona ljudi; osam miliona je suočeno sa opasnošću od gladi; 50.000 je prošle godine umrlo od kolere ili sličnih bolesti“, rekao je Miliband.

Zbog ćorsokaka koji je nastao u UN, koaliciji pod rukovodstvom Saudijske Arabije je otvorena opcija da izvrši direktan napad na luku, ali je svesna da to može da rezultira burnom reakcijom zapadnih vlada i humanitarnih agencija. Napad na položaje Huta u južnoj Hudaidi izvršen je u četvrtak arapskim ratnim avionima i brodovima, a kako se navodi, više od 40 boraca je ubijeno. Na luku u severozapadnom delu grada nije izvršen direktan napad, a koalicija je saopštila da je cilj da se luka održi funkcionalnom.

Kako piše Gardijan, odbijanje Saveta bezbednosti da zahteva obustavu vatre ukazuje da su Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Francuska prihvatili tvrdnje Saudijske Arabije i UAE da je ugrožavanje humanitarne pomoći opravdan rizik ako se snage Huta mogu potisnuti iz grada. To će podupreti tvrdnje koje su izrečene pod rukovodstvom Endrjua Mičela, bivšeg britanskog ministra za međunarodni razvoj iz konzervativnih redova, piše britanski list, da Britanija ne postupa kao pošteni posrednik za Jemen u UN, već staje na stranu Saudijske Arabije zbog snažnih trgovinskih veza Ujedinjenog Kraljevstva s državama Persijskog zaliva. Britanska ambasadorka u UN Karen Pirs to negira. „Sami donosimo odluke u Savetu bezbednosti UN i donosimo ih na osnovu nacionalnih interesa Britanije, uključujući šira pitanja o bezbednosti. Najvažniji aspekt je obezbeđivanje političkog rešenja“, rekla je Pirs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari