Kako izgleda ubrzana obuka za upravljanje tenkovima Leopard 2? 1Foto: Shutterstock/Karolis Kavolelis

Za samo pet nedelja vojnici iz Ukrajine trebalo bi da nauče kako da upravljaju i efikasno u borbi koriste nemački tenk Leopard 2. Ubrzana obuka već je u toku, ali zadatak nije lak, jer samo retki imaju predznanje.

„Nemamo vremena. Moramo da se vratimo u Ukrajinu što je moguće pre“, kaže Anatolij na pitanje koliko je naporan trening u gradiću Munsteru u Donjoj Saksoniji.

On je jedan od nekoliko stotina Ukrajinaca koji se trenutno obučavaju u najvećoj bazi nemačke vojske. Njegovo prezime ostaje tajna, lice mu je maskirano. To je mera predostrožnosti, jer će za samo nekoliko nedelja on i njegovi saborci ponovo da budu na ukrajinskom frontu.

Pre toga, u Munsteru vežbaju prvenstveno na borbenom vozilu pešadije „Marder“ i na borbenom tenku „Leopard 2“. Uče takođe i kako da koordiniraju, ali i da popravljaju tenkove.

Reč je o obuci koja inače traje više meseci, objašnjava potpukovnik Peter. I njegovo prezime ostaje tajna. Taj oficir Bundesvera vodi obuku na borbenom tenku „Leopard 2“.

Kurs traje pet sedmica, najmanje šest dana u nedelji, 12 sati dnevno. Nedelja je u načelu slobodan dan, kaže potpukovnik. „Ali ako ustanovimo da ima nedostataka u treningu, dodaćemo i nedelju.“

Velike nade u nemačke tenkove

Prethodno znanje Ukrajinaca koji su u Munsteru nemački potpukovnik opisuje kao „veoma, veoma različito“. Otprilike 20 odsto budućih posada Leoparda ima veliko iskustvo, a ostali ne. Zato svi – vozači tenkova, nišandžije, utovarivači i komandanti – ubrzano prolaze osnovnu obuku. Većina obuke je praktična, uvek s ciljem što bržeg osposobljavanja vojnika za efikasno borbeno delovanje, kaže Peter.

Iako to niko ne govori glasno, na obuci u Munsteru uvek je prisutna svest da je za Ukrajince to pitanje preživljavanja. Pogotovo s oružjem koje je na raspolaganju, piše DW.

Osim toga, važnu ulogu igra i problem ograničene količine municije, kaže rukovodilac obuke: „Mi treniramo – i to je ono što sistem radi – tako da uvežbamo pogodak s prvim hicem, ako je ikako moguće.“

I za Anatolija je to nešto novo. „Radili smo na sovjetskim tenkovima. Oni su stari, a ovi su moderni i novi. Polažemo velike nade u moderne borbene tenkove“, kaže Ukrajinac. I želi da zahvali Nemcima, prenosi Anatolijeve reči prevodilac Olek. I on sam je vojnik. Došao je u Munster iz Ukrajine pre nekoliko nedelja i pomaže u prevođenju i organizaciji obuke.

Učenje nemačkog nakon obuke

Ubrzana obuka za Ukrajince u Munsteru moguća je samo preko prevodilaca kao što je Olek. Kontrolni uređaji, upravljačke jedinice – sve je na engleskom ili na nemačkom jeziku.

Neki najvažniji pojmovi prevedeni su pre početka obuke, ali nisu svi. Zato nakon 12-časovne obuke tokom dana, Ukrajinci često moraju uveče još i da uče tenkovski vokabular. „Ali mnogo toga može da se objasni i uz pomoć ruku i nogu“, kaže kapetan Štefan.

On je zadužen za obuku na oklopnom borbenom vozilu pešadije „Marder“. „Mi im pokažemo, a oni onda ponove.“ Činjenica da Štefan sada radi s vojnicima koji su upravo došli iz rata i vraćaju se tamo za nekoliko nedelja nije promenila njegov posao, kaže trener. „Uvek smo pripremali vojnike za hitne slučajeve.“ Ipak, radi se sa više koncentracije, jer jedno je sasvim jasno: „Sve što se ovde ne usvoji i ne nauči, na kraju će negde da nedostaje.“

Pistorijus: „Sve je dogovoreno“

Nemački tenkovi Leopard 2 i vozila Marder trebalo bi da stignu u Ukrajinu do kraja marta. Sve je već dogovoreno, rekao je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus tokom posete centru za obuku u Munsteru.

Anatolij bi tada mogao da bude jedan od prvih ukrajinskih vojnika koji će se boriti u nemačkim tenkovima u Ukrajini. No, gotovo sigurno neće biti poslednji Ukrajinac koji će da prođe obuku u Munsteru. Ministar odbrane Pistorijus uveravao je Ukrajinu tokom svoje posete da će Nemačka da obuči onoliko vojnika koliko god bude bilo potrebno.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari