SAD i Kina postigle veliki trgovinski proboj: Drastično ukidaju međusobne carine 1Foto: EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Sjedinjene Američke Države i Kina dogovorile su se da drastično ukinu međusobne carine na robu u početnom periodu od 90 dana, navodi se u zajedničkom saopštenju koje su dve zemlje objavile u ponedeljak, prenosi CNN.

Ova najava dolazi nakon višednevnih maratonskih trgovinskih pregovora u Ženevi, Švajcarska, između zvaničnika dve najveće svetske ekonomije.

Do 14. maja, SAD će privremeno smanjiti svoje carine na kinesku robu sa 145 na 30 odsto, dok će Kina smanjiti svoje dažbine na američki uvoz sa 125 na 10 odsto, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Obe strane prepoznaju „važnost održivog, dugoročnog i obostrano korisnog ekonomskog i trgovinskog odnosa“, navedeno je u saopštenju.

Takođe su se dogovorile da uspostave „mehanizam za nastavak razgovora o ekonomskim i trgovinskim odnosima“, kojim će predsedavati kineski potpredsednik vlade He Lifeng, američki sekretar za finansije Skot Besent i trgovinski predstavnik SAD Džejmison Grir.

„Ovi razgovori mogu se voditi naizmenično u Kini i Sjedinjenim Američkim Državama, ili u trećoj zemlji uz dogovor strana. Po potrebi, dve strane mogu sprovoditi tehničke konsultacije o relevantnim ekonomskim i trgovinskim pitanjima,“ dodaje se u saopštenju.

Globalni investitori pozdravljaju popuštanje trgovinskog rata koji je pokrenuo američki predsednik Donald Tramp masivnim carinama, a koji je uzdrmao finansijska tržišta, poremetio lance snabdevanja i podstakao strahove od recesije.

Fjučersi na Dau Džons porasli su za više od 2 odsto, dok su fjučersi na S&P 500 porasli za skoro tri odsto, a tehnološki Nasdaq Composite fjučersi skočili su za više od 3,5 odsto tokom popodnevnog trgovanja u Aziji. Azijska tržišta su takođe zabeležila rast, pri čemu je hongkonški indeks Hang Seng porastao za više od 3 odsto.

Bela kuća je u nedelju objavila „trgovinski sporazum“, iako su sami pregovarači u Ženevi govorili samo o „značajnom napretku“.

Još nije jasno šta je prihvatljiv cilj za obe strane i koliko će vremena trebati da se to postigne. U 2018. godini, tokom Trampovog prvog predsedništva, strane su se takođe složile da „obustave“ trgovinske sporove nakon runde pregovora, ali su Sjedinjene Države ubrzo prekršile ovaj sporazum, napominje Bloomberg.

Nakon toga, Tramp je nametnuo carine i strane su pregovarale još godinu i po dana, sve dok „prva faza“ trgovinskog sporazuma nije potpisana u januaru 2020. godine.

Iako je u prvom kvartalu 2025. godine Tramp podigao carine na kinesku robu za samo 20 odsto, a glavna konfrontacija sa povećanjem trgovinskih naknada od strane obe strane odvijala se u aprilu, statistika je već pokazala porast tenzija.

Uvoz iz Kine u prvom kvartalu iznosio je najnižih 102,7 milijardi dolara u poslednje dve godine, saopštilo je prošle nedelje američko Ministarstvo trgovine. Kao rezultat toga, udeo kineske robe u ukupnom uvozu SAD bio je samo 11 odsto – najniži u više od 20 godina. Prošle godine ova brojka je bila 13-14 odsto, a maksimalno, pre sedam godina, premašila je 20 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari