"Situacija u Srbiji ubrzano se zagreva": Ruski Komersant o protestu u Kragujevcu i Vučićevom kontramitingu u Sremskoj Mitrovici 1Foto: Mikica Petrović

Skup u četvrtom po veličini gradu u Srbiji, Kragujevcu, efektivno se pretvorio u blokadu, koja je trajala 15 sati u znak sećanja na 15 ljudi poginulih u tragediji 1. novembra 2024. godine, kada se betonska nadstrešnica srušila na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Od tada se širom Srbije održavaju protesti studenata i opozicije, tražeći krivičnu i političku odgovornost za odgovorne za tragediju.

U stvarnosti, demonstranti se zalažu za promenu vlasti u zemlji, koju su u proteklih 13 godina utelovili predsednik Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka, piše Genadij Sisojev, dopisnik ruskog Komersanta sa Balkana.

Dan ranije, u Kragujevac je pešice stiglo na hiljade studenata iz mnogih gradova u Srbiji, kojima se u subotu pridružilo i desetine hiljada stanovnika samog grada i drugih mesta.

Kao rezultat toga, demonstranti su ispunili čitavu glavnu ulicu Kragujevca, a blokada, koja je počela u devet ujutro, završila je tek posle ponoći.

Pored odgovornosti odgovornih za tragediju na stanici, demonstranti zahtevaju iskorenjivanje korupcije i poštovanje građanskih prava i sloboda od strane vlasti. A jedan od slogana protesta bio je poziv „Nema evolucije bez revolucije“.

Odgovor vlasti na unapred najavljeni protest u Kragujevcu bio je skup u Sremskoj Mitrovici.

Najavio ga je pre nedelju dana Aleksandar Vučić. Predsednik je upozorio da su se u poslednje vreme, na podsticaj protestne omladine na severu zemlje, pojavili zahtevi da „Vojvodina postane republika, da se uvede vojvođanski jezik, sve do odvajanja Vojvodine od Srbije“.

Stoga, prema rečima predsednika Srbije, svrha mitinga je da se usvoji „nacionalna deklaracija o Vojvodini kao delu Srbije“.

U stvari, na skupu u Sremskoj Mitrovici, koji je trajao nešto više od sat vremena i gde su stotine autobusa dovezle pristalice predsednika iz različitih gradova Srbije i susednog entiteta BiH Republike Srpske, Aleksandar Vučić je više govorio o borbi protiv obojene revolucije.

Predsednik je najavio da je „u Srbiji napravljen pokušaj da se sprovede obojena revolucija, u koju je već uloženo 3 milijarde evra“.

„Znamo da je Srbija napadnuta spolja uz pomoć mnogih u zemlji koji provociraju našu decu“, upozorio je i naveo tri razloga zbog kojih je u Srbiji pokušana obojena revolucija.

Prvi, prema njegovim rečima, je da Srbija nije pristala da kapitulira na Kosovu, koje smatra delom svoje teritorije.

Drugi je u pokušaju da se Srbija ekonomski oslabi i vrati na vlast političari poslušni Zapadu.

Kao treći razlog, predsednik je naveo separatizam u Vojvodini, koji je zahtevao usvajanje nacionalne deklaracije.

„Recite im da je obojena revolucija u Srbiji propala“, rekao je Aleksandar Vučić na kraju svog govora na skupu u Sremskoj Mitrovici.

Nakon toga, pozvao je studente koji protestuju da „razmisle o svojoj budućnosti“ i „ponovo sednu za svoje stolove“.

Iako su oba subotnja skupa u Srbiji bila mirna, oni su pokazali da se situacija u zemlji ubrzano zagreva i da protivnici vlasti ne nameravaju da prestanu.

Jedan od lidera srpske opozicije, Dragan Đilas, nazvao je rezoluciju o Vojvodini usvojenu na provladinom skupu „besmislenom“. A studenti su najavili da će 1. marta održati svoj sledeći masovni protest u trećem po veličini gradu u zemlji, Nišu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari