Komisija optužuje državu za umešanost u ubistvo 43 studenta u Meksiku 2014.godine 1Foto EPA-EFE/Carlos Ramirez

Nestanak 43 meksička studenta 2014. bio je zločin koji je sponzorisala država, u koji su umešani savezni i državni organi na najvišim nivoima vlasti, navodi se u konačnom izveštaju vladine Komisije za istinu.

 

Komisija, koju je formirala sadašnja administracija, potvrdila je da je savezna vlada, uključujući meksičku vojnu i saveznu policiju, bila svesna kretanja studenata od trenutka kada su napustili svoj kampus seoske škole u meksičkoj državi Gerero do njihovog dolaska u grad Iguale gde su studenti oteti u noći 24. septembra, piše Gardijen

Studenti su iz svog koledža u Ajotzinapi putovali u susedni grad Igualu, kako bi protestovali zbog diskriminacije. Ministar pravde Meksika Jesus Muriljo Karam je 2015.saopštio da je policija povezana sa bandom napala njihove autobuse u gradu Iguali, prema naređenju gradonačelnika i njegove žene.

Istraga je utvrdila kako je policija mlade ljude predala bandi Gureros unidos, koji su ih odveli u dva kamiona, ubili, zapalili njihova tela i bacili u reku. Do danas su identifikovani ostaci samo troje od 43 studenata.

Studenti su mesecima zvanično vođeni kao nestali, a ovaj slučaj je šokirao Meksiko, navikao na nasilje i ubistva, izazvao masovne protestekoji sui uzdrmali vlast tadašnjeg predsednika Enrikea Pene Nieta.

Vlasti su uhapsile 99 ljudi u vezi s nestankom studenata, uključujući i gradonačelnika Iguale Hosea Luisa Abarku i njegovu ženu Mariju de los Angeles Pineda. Meksiko Siti je do sada tvrdio da savezna vlast nije imala veze sa zločinom, insistirajući da su odgovorne samo lokalne vlasti i članovi kartela, što nalazi komisije demantuju.

Izveštaj se zasniva na više od 41.000 dokumenata, uključujući transkripte telefonskih poziva, tekstualnih poruka i izveštaja, kao i 50 video snimaka koji prikazuju mučenje zatvorenika u ovom slučaju.

Predsednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador obećao je porodicama nestalih studenata da će svaka vladina agencija koja odgovara izvršnoj vlasti sarađivati sa komisijom kako bi se „došlo do istine” o slučaju i da će biti kažnjeni svi odgovorni.

Izveštaj pokazuje da je vojska takođe imala prljavu ulogu. Meksička vojska ima kasarnu na samo pet minuta od mesta gde su studenti napadnuti, ali su nadležni u Ministarstvu odbrane tvrdili da trupe nisu bile na ulicama Iguale u noći napada.

Novinski izveštaj otkrio je iskaze skoro 40 vojnika, koji su priznali da su te noći bili širom grada Iguala u potrazi za studentima koji su uspeli da pobegnu iz zasede.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari