Liban ukida imunitet zvaničnicima navodno povezanim sa eksplozijom 1foto EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Gotovo godinu dana nakon razorne eksplozije u Bejrutu, libanski predsednik parlamenta Nabih Beri izjavio je da je ovo telo spremno da ukine imunitet svojim članovima kako bi mogli da budu podvrgnuti ispitivanju o tom smrtonosnom incidentu.

U masivnoj eksploziji 4. avgusta 2020. poginulo je više od 200 ljudi, oko 6.500 je ranjeno, a veliki delovi grada su uništeni.

Gotovo godinu dana kasnije, nijedan visoki zvaničnik nije ispitan u vezi ove katastrofe, što je izazvalo bes mnogih Libanaca.

“Prioritet parlamenta je bio i nastaviće da bude potpuna saradnja sa pravosuđem”, naveo je Beri u izjavi nakon sastanka sa liderstvom stranke Pokret budućnosti, prenosi agencija Rojters.

Lider ove stranke Saad Hariri zatražio je početkom ove sedmice da imunitet bude ukinut suspendovanjem svih ustavnih i zakonskih regulativa koje ga omogućavaju.

Beri nije precizirao kada će imunitet biti ukinut, niti na koji način.

Istraga eksplozije, koju predvodi sudija Tarek Bitar, je tokom proteklih mesec dana bila u zastoju pošto su zahtevi za ukidanje imuniteta i omogućavanje ispitivanja nekolicine najviših zvaničnika, upućivani parlamentu i vladi, bili ili odbacivani ili odlagani.

Još uvek nije odgovoreno na najvažnija pitanja, poput onoga zašto je velika isporuka amonijum nitrata, veoma eksplozivne hemikalije koja se koristi za bombe i đubrivo, stajala uskladištena usred naseljenog dela grada godinama pošto je bila istovarena 2013.

Razorna eksplozija koja je odnela brojne žrtve i sravnila delove Bejruta sa zemljom dodatno je pogoršala ekonomsku krizu koja je počela još na leto 2019, dovela je do toga da zemlja ostane bez vlade koja je podnela ostavku usled masovnih protesta nakon incidenta, a libanska funta je izgubila preko 90 odsto vrednosti u odnosu na dolar. K

ako prenosi Al džazira, rezultati istraživanja organizacije “Spasimo decu” pokazali su da stotine hiljada mališana u zemlji pate od gladi, dok najsiromašnije porodice ne mogu sebi da priušte osnovne potrepštine.

Zemlja se suočava sa nestašicom goriva, lekova i osnovnih dobara, a situaciju još više otežava pandemija kovida 19.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, većina domaćinstava u Libanu svakoga dana satima ostaje bez električne energije, a milioni ljudi su na ivici toga da izgube pristup bezbednoj pijaćoj vodi.

“Stotine hiljada dece idu u krevet gladne, često a da nisu pojeli ni jedan obrok dnevno. Porodice ne mogu sebi da priušte struju za frižidere i toplu vodu, kao ni lekove koji su im neophodni. Što duže se nastavi ovakva situacija, veće su šanse da će deca postati neuhranjena, što na kraju može da ima smrtni ishod”, upozorila je Dženifer Murhed, direktor organizacije “Spasimo decu” za Liban.

Istraživanjem koje je sprovela ova organizacija utvrđeno je da skoro polovina stanovnika Libana ne može sebi da obezbedi osnovna dobra kao što su jestivo ulje, žitarice i plene.

Mnoge porodice su pribegle ozbiljnom smanjenju troškova za hranu, obrazovanje i medicinsku negu, te pokušavaju da prežive tako što prodaju nameštaj ili ulaze u ogromne dugove.

U najlošijoj situaciji nalazi se oko 1,5 miliona sirijskih izbeglica koje žive u Libanu, pošto čak oko 90 odsto njih nije u mogućnosti da kupi elementarne potrepštine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari