Makron želi da se kuvari pripremaju za takmičenja kao sportisti 1Foto: EPA-EFE/ STEPHANIE LECOCQ

Francuzi dugo važe za narod koji dosta polažu na to šta jedu, a poznat je i njihov kulinarski ritual koji počinje sa aperitivom, a nastavlja se s najmanje četiri jela uz hleb i vino i završava se digestivom. Ipak, takva praksa se samo u retkim slučajevima sprovodi na svakodnevnom nivou, piše Gardijan.

Pošto je francuski predsednik Emanuel Makron ubedio Ujedinjene nacije da renomiranu kuhinju zemlje uvrste u, kako piše britanski list, pompezno nazvanu „nematerijalnu kulturnu baštinu čovečanstva“, rekao je i da uspostavlja „centar za postizanje izuzetnosti“ u cilju promocije francuske kulinarske tradicije.

On je ovu inicijativu najavio tokom vikenda prilikom posete Lionu. Ideja je, kako je rekao, da se budući kuvari treniraju kao fudbaleri, ragbisti i ostali sportisti tako da „ostvaruju najbolje rezultate na velikim takmičanjima i osvajaju međunarodne nagrade za Francusku“.

Centar je zamisao Gijoma Gomeza (43), glavnog kuvara Jelisejske palate koji je više puta nagrađivan, a koji radi u predsedničkim kuhinjama od svoje šesnaeste godine. U februaru je imenovan za Makronovog „ličnog predstavnika u službi francuske gastronomije“.

Makron je ukazao da sedište centra treba da bude u Lionu ili njegovoj okolini, samoproglašenoj „gastronomskoj prestonici sveta“. Treći grad po veličini u Francuskoj ima više od 4.000 restorana, od kojih 17 imaju Mišelinove zvezdice, što je najveće priznanje u svetu kulinarstva.

Bio bi to „trening-centar za postizanje izuzetnosti u domenu celokupne kulinarske industrije“, rekao je francuski predsednik na skupu vodećih kuvara. Cilj bio bio, kako je objasnio, „obuka i priprema za velika takmičenja kao što se to radi sa sportistima da bi osvajali nagrade u ime Francuske“.

Makron koga na proleće očekuju predsednički izbori je iskoristio priliku da se zahvali prisutnima što su se „dobro držali“ tokom krize izazvane pandemijom kovida 19, tokom koje su restorani bili zatvoreni ukupno 12 meseci – tri za vreme prošlogodišnjeg striktnog karantina i od početka oktobra do kraja juna ove godine.

Francusko ugostiteljstvo je ozbiljno pogođeno globalnom zdravstvenom krizom zbog koje su prvenstveno hoteli, restorani i slični ugostiteljski objekti morali da se zatvore i da se nose sa odsustvom turista iz SAD i Azije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari