"Mediji pod kontrolom države u boljoj poziciji na Tviteru": Šta je pokazala analiza Laboratorije za digitalna forenzička istraživanja? 1Foto: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Više ruskih, kineskih i iranskih državnih medija na Tviteru istovremeno je počelo da dobija znatan broj pratilaca nakon meseci pada ili stagnacije, otkrio je DFRLab (Laboratorija za digitalna forenzička istraživanja pri Atlantskom savetu).

Analiza DFRLab-a sugeriše da je Tviter promenio svoje algoritme u vezi sa ovim nalozima negde 29. marta 2023. Pre dva dana npr.org je potvrdio da je Tviter usvojio namernu odluku da prestane da filtrira vladine naloge u Rusiji, Kini i Iranu.

Istog dana, Rojters je izvestio da je Tviter uklonio oznake „finansira vlada“ na medijskim nalozima uključujući i Kinu.

Tviter-ove smernice za korišćenje platforme na državnim nalozima u periodu od 7. avgusta 2020. do 6. aprila 2023. (Elon Maska je preuzeo Tviter oktobra prošle godine) su glasile: „Kada je reč o medijima povezanim sa državom, Tviter neće preporučivati ili pojačavati njihove naloge ili tvitove“.

Međutim, do 23.39 sati uveče 6. aprila, Tviter je uklonio ovu rečenicu iz svoje politike platforme. Do promene je došlo nakon što su Semafor (medijski portal koji prvenstveno prati globalne krize) i novinar Glasa Amerike Venhao Ma pisali o tome kako Tviter više ne ograničava medijske kuće povezane sa državom na svojoj platformi.

Promena politike Tvitera je značajna, jer Tviter sada može algoritamski da promoviše državne medije. Korisnici Tvitera više ne moraju aktivno da traže sadržaj koji sponzoriše država da bi ga videli na platformi – stoji im na tacni.

Mnogi državni mediji, posebno u autoritarnim zemljama, objavljuju sadržaje da bi izvršili uticaj, neretko koristeći dezinformacije i propagandu u svojim člancima kako bi postigli svoje ciljeve.

Egzodus pouzdanih vesti, u kombinaciji sa Tviterom koji više ne moderira naloge koje sponzoriše država, a koji su izgradili značajno prisustvo, mogao bi dovesti do veoma drugačijeg informacionog okruženja na Tviteru, stoji u analizi.

Ruske, kineske i iranske državne medijske organizacije imaju značajno prisustvo na platformi; Ruska televizijska mreža Russia Today (RT) ima najmanje devet naloga koje je Tviter označio kao medij “povezan sa državom“, dok kineska televizijska mreža China Global Television Netvork (CGTN) ima najmanje dvadeset osam naloga označenih na Tviteru, a iranska PressTV ima najmanje pet.
Mnogi od ovih naloga su ciljani na određene regione, jezike ili teme.

Dok istraživači otvorenog koda ne mogu direktno pristupiti Tviter-ovim algoritmima, analiza Tviter podataka pomaže da se napravi slika o tome kada je verovatno došlo do ove promene platforme.

Analiza DFRLab-a pokazuje da se ova promena zapravo dogodila i pre 6. aprila – verovatno 29. marta 2023. Ovo sugeriše da je Tviter u određenom vremenskom periodu možda prekršio sopstvene smernice za korišćenje platforme, potencijalno servirajući sadržaj koji sponzoriše država korisnicima Tvitera uprkos tvrdnjama. da se ovi nalozi i njihovi tvitovi još uvek moderiraju.

Neki ruski, kineski i iranski državni medijski nalozi koje je Tviter ranije označio kao „povezani sa državom“ imali su mnoštvo pratilaca u mesecima i pre ovog ažuriranja, a zatim su doživeli brz napredak nakon što je Tviter uveo promenu. Iako bi više faktora moglo da doprinese putanji rasta ovih naloga, iznenadno ali i istovremeno povećanje broja pratilaca po danu ukazuje na algoritamsku promenu na nivou platforme oko 29. marta.

O analizi

Koristeći platformu za praćenje društvenih medija Meltwater Explore, DFRLab je preuzeo podatke sa Tvitera od 1. januara 2023. do 19. aprila 2023. za naloge označene kao “povezani sa državom“ i kojima upravljaju ruski RT, kineski CGTN i iranski PressTV.

DFRLab je ispitao četrdeset dva naloga iz ove tri skupine medija fokusirajući se na podskup ovih naloga koji su tvitovali u istom vremenskom periodu.

“Sortirali smo podatke na nivou tvitova za svaki nalog da bismo se fokusirali na njihove originalne tvitove, a ne na retvitove ili citiranje tvitova, što je rezultiralo sa ukupno 146.666 tvitova sa ovih naloga u datom vremenskom periodu. S obzirom na to da su mnogi od ovih naloga tvitovali više puta dnevno, izmerili smo prosečno dnevno angažovanje na tvitovima da bismo potražili potencijalne promene u angažovanju.

Izračunali smo prosečan broj pratilaca na Tviteru dnevno za one naloge koji su objavili originalne tvitove tokom istog perioda; ovo je bilo moguće zbog činjenice da Meltvater Explore daje broj pratilaca naloga u vreme svakog originalnog tvita”.

Tviter nalozi ruskih državnih medija: RT

RT ima najmanje devet Tviter naloga koji su do 20. aprila na platformi bili označeni kao „povezani sa državom“. Tri najpraćenija RT naloga – @rtarabic, @actualidadrt i @ rt_com – svaki ima milione pratilaca.

Dva su pokazala dramatičan porast pratilaca počevši od 27. marta i 28. marta 2023.  dok je trećina pokazala sporiji porast pratilaca počevši od 5. aprila.

Sa više od 5,2 miliona pratilaca, @RTArabic je najpraćeniji nalog RT-a. Od 1. januara do 28. marta, prosečni broj pratilaca na Tviteru @RTArabic po danu je stalno opadao, kada je tada počeo da raste.

Isti fenomen se može primetiti i u @RT_com, koji ima tri miliona pratilaca. Prosečan broj pratilaca na nalogu po danu počeo je da raste 28. marta. Prosečna angažovanost na originalnim tvitovima @RT_com počela je da raste ranije tog meseca, mada za koliko ostaje nejasno, pošto Meltwater Explore ima praznine u podacima o angažovanju za tri procenta podataka @RT_com.

@ActualidadRT, koji ima 3,4 miliona pratilaca, na sličan način je doživeo pad pratilaca poslednjih meseci, a zatim je počeo da raste u proseku 5. aprila pa nadalje. Čini se da je prosečna angažovanost na originalnim tvitovima @ActualidadRT takođe porasla, iako Meltwater Explore ima praznine u podacima o angažmanu za 10 procenata tvitova @ActualidadRT.

Tviter nalozi kineskih državnih medija: CGTN

CGTN upravlja sa najmanje dvadeset osam Tvitter naloga označenih kao državni. Čini se da nekoliko ovih naloga ima koristi od nove politike Tvitera i da su dobili nagli porast pratilaca. Čini se da ostali nalozi u ovoj mreži nastavljaju da opadaju u broju pratilaca.

@CGTNAmerica je doživela porast prosečnog broja pratilaca dnevno počevši od 29. marta, nakon sporog pada od  1. januara.

Ostali CGTN nalozi nisu doživeli sličan porast, nastavljajući njihov opšti pad broja pratilaca tokom vremena uprkos tvitovanju ove godine; ovo uključuje @cgtnenespanol, @cgtnfrancais, @cgtnofficial, @cgtnradio, @cgtnrussian i @closertochina.

Tviter nalozi iranskih državnih medija: PressTV

Iranska PressTV upravlja sa nekoliko državnih Tviter naloga, od kojih većina ove godine nije bila aktivna u tvitovanju originalnog sadržaja. Dva naloga koja su tvitovala ove godine, @PressTV i @PressTVFR, doživela su porast broja pratilaca 29. marta.

Za @PressTVFr, račun je već imao trend blagog rasta prosečnih pratilaca tokom vremena, a zatim je doživeo povećan rast 29. marta.

DFRLab je pokušao da utvrdi zašto su određeni nalozi povezani sa državom dobili porast broja pratilaca počevši od 29. marta, a zašto drugi nisu. Moguće je da postoje određeni rasponi praga pratilaca u kojima se nalozi promovišu ili ne promovišu. Međutim, teško je sa sigurnošću utvrditi jasan obrazac, pošto su nalozi sa velikim i malim brojem postojećih pratilaca promovisani krajem marta i početkom aprila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari