MI5 odbio da istraži veze 'ruskih špijuna' sa Torijevcima 1foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

MI5 je više puta odbijao da istražuje dokaze da je navodni ruski špijun pokušavao da kultiviše uticaj na visoke konzervativne političare i kanališe ilegalna ruska sredstva u stranku, naveo je član Torijevaca u novoj žalbi podnetoj Tribunalu za istražna ovlašćenja (IPT).

Sergej Kristo, aktivista Konzervativne stranke i bivši novinar BBC, uložio je žalbu Tribunalu za istražna ovlašćenja, podnevši slučaj nakon prepiske sa predsednikom parlamentarnog odbora za obaveštajne poslove i bezbednost, poslanikom konzervativaca Džulijanom Luisom, koji ga je preporučio odnesite informacije nadležnim organima.

U izveštaju komiteta o Rusiji iz 2020. godine se tvrdilo da su bezbednosne službe zatvorile oči pred „verodostojnim dokazima“ o ruskom mešanju, a Kristovi navodi nude potencijalno eksplozivne nove dokaze koji potvrđuju njene nalaze. Poslanik laburista Ben Bredšo rekao je da su „navodi da su bezbednosne službe ignorisale dokaze konzervativnog uzbunjivača koji razotkriva rusku infiltraciju na najvišim nivoima stranke zaista šokantni“ i tvrdi da je „problem Rusije Konzervativne stranke“ stalna pretnja britanskoj nacionalnoj bezbednosti, piše Gardijan.

Kristo kaže da ga je čitanje izveštaja o Rusiji „odjednom učinilo svesnim da je možda priča koju sam imao značajnija nego što sam mislio“ i, na Luisov predlog, pisao je Kresidi Dik, tadašnjoj komesarki Met policije.

Dobio je odgovor od komande za borbu protiv terorizma (SO15) koja je rekla da to nije stvar Meta i savetovala ga da to odnese IPT-u – koji nadgleda bezbednosne službe – što je sada i učinio.

Optužbe se odnose na formiranje grupe pod nazivom Konzervativni prijatelji Rusije 2012. i njenu vezu sa ruskim diplomatom Sergejem Nalobinom.

U avgustu te godine, ruski ambasador Aleksandar Jakovenko priredio je raskošnu žurku lansiranja grupe u baštama svoje rezidencije u Kensingtonu sa gostima među kojima su bili bivši ministar kulture, medija i sporta Džon Vitingdejl i  Boris Džonson kao i Keri Simonds. Ruska vlada je takođe finansirala putovanje u Moskvu sa plaćenim troškovima za odabranu grupu članova, uključujući budućeg izvršnog direktora Vote Leavea, Metjua Eliota.

Kristo kaže da su njegove sumnje u vezi sa Nalobinom, koji je bio politički prvi sekretar u ambasadi, izazvale dve godine ranije kada mu je prišao diplomata i kada su se sreli u Karlton klubu. Kada je Nalobin saznao da je Kristo volonter u odeljenju blagajnika Konzervativnog predizbornog štaba (CCHK), rekao je da može „da se upozna sa ruskim kompanijama koje bi donirale novac Konzervativnoj stranci“.

„Odmah sam znao da je ono što je sugerisao nezakonito po zakonu Ujedinjenog Kraljevstva“, napisao je Kristo u pismu Luisu prošle godine.

Uznemiren Nalobinovim naporima i sponzorstvom ambasade nad grupom, Kristo je kontaktirao Luka Hardinga u Gardijanu i otkrio Nalobinovu pozadinu i njegov uznemirujući odnos sa grupom. Harding i novinari ruskog Insajdera otkrili su da je Nalobin imao porodične veze sa špijunskom agencijom FSB: njegov otac, Nikolaj, bio je general KGB-a čije je odgovornosti uključivalo nadgledanje Aleksandra Litvinjenka, dok je njegov brat Viktor takođe radio za FSB.

Nastali članci doveli su do ostavke počasnog predsednika Konzervativnih prijatelja Rusije Malkolma Rifkinda i preimenovanja grupe.

Ono što Kristo nikada ranije nije otkrio jesu njegovi neuspeli pokušaji da natera bezbednosne službe da deluju. Kaže da se obratio Gardijanu tek nakon što su propali njegovi pokušaji da nateraju vlasti da reaguju. On je 2011. više puta pokušavao da podigne uzbunu sa MI5. Nakon što je početni sastanak sa mlađim agentom prošao nikuda, on je pisao generalnom direktoru MI5, što je rezultiralo daljim sastankom sa dva agenta u zgradi vlade u Vajtholu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari