
Sporazumom postignutim uz posredstvo Rusije obustavljen je šestonedeljni sukob u kojem su poginule stotine, a možda i hiljade ljudi, ali se Jermenija obavezala da preda Azerbejdžanu neke oblasti izvan Nagorno-Karabaha koje je kontrolisala.
Nagorno-Karabah formalno pripada Azerbejdžanu, ali je od kraja rata 1994. godine pod kontrolom snaga etničkih Jermena, podržanih od Jerevana. Kada je rat okončan 1994. godine, u rukama Jermena nije ostao samo Nagorno-Karabah nego i znatan deo teritorije oko te oblasti.
Prošlonedeljni dogovor je doveo do slavlja u Azerbejdžanu, ali i do masovnih protesta u Jermeniji, gde su hiljade izašle na ulice, tražeći ostavku premijera Nikola Pašinijana i poništavanje sporazuma.
Mnacakanijan je podneo ostavku nedugo pošto je Pašinijan u parlamentu rekao da je odlučio da smeni šefa diplomatije.
Hiljade demonstranata su i danas protestovale u centru Jerevana.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Da li je neki Ministar ili mozda “ najnizi srafcic koji je ucestvovao ili ucestvuje u VLADI SRBIJE DAO OSTAVKU?
Odgovornost ,postenje ,moral,ne stanuju u Srbiji.
BRAVO za konstataciju Za ostavku treba imati (izmedju ostalog) moralne kvalitete sto ocigledno nije slucaj kod nas…