Nastavljene demonstracije nakon vojnog puča u Sudanu 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED ABU OBAID

SAD su „snažno“ osudile vođe vojnog puča u Sudanu dok Ujedinjene nacije planiraju da održe vanrednu sednicu o sudanskoj krizi.

 

Nakon što su se prodemokratski demonstranti sukobili s pripadnicima snaga bezbednosti u ponedeljak kada je poginulo sedmoro ljudi, građani su ponovo izašli na ulice Kartuma, uzvikujući „Povratak u prošlost nije opcija“.

Učesnici protesta su naišli na podršku državnog sekretara SAD Entonija Blinkena koji je zahtevao hitno ponovno uspostavljanje civilnog poretka i puštanje na slobodu sudanskog premijera Abdale Hamdoka.

„SAD snažno osuđuju delovanja sudanskih vojnih snaga“, navodi se u Blinkenovom saopštenju. On je izrazio izuzetnu zabrinutost zbog navoda da bezbednosne snage koriste pravu municiju u obračunu sa demonstrantima.

„Nedvosmisleno odbacujemo raspuštanje civilne prelazne vlade i s njom povezanih institucija i zahtevamo njihovo hitno ponovno uspostavljanje“, rekao je Blinken, čija je vlada suspendovala pomoć Sudanu od 700 miliona dolara.

Tenzije u Sudanu su rasle od, kako je saopštila civilna vlada, neuspelog pokušaja puča 21. septembra i nesuglasica u okvirima Suverenog veća zemlje u kojem vlast dele civilni lideri i vojska.

Kako piše Gardijan, sudanske oružane snage su u nedelju sprovele inicijativu za pokretanje stvari s mrtve tačke i uhapsile civilne lidere, uključujući premijera, koji je predvodio proces tranzicije zemlje ka uspostavljanju potpune civilne vlasti nakon smene dugogodišnjeg autokratskog lidera Omara al Bašira 2019. godine.

Vojska je takođe proglasila vanredno stanje, a ubrzo nakon puča je obustavljen rad većeg dela internet i mobilne mreže.

General Abdel Fatah al Burhan, koji je bio na čelu Suverenog veća, opravdao je preuzimanje vlasti i raspuštanje prelazne vlade zemlje i rekao da su unutrašnje borbe oko vlasti vojne i civilne strane ugrožavale stabilnost zemlje. Vojska je tokom predstojećih meseci trebalo da preda rukovodstvo zajedničkog Suverenog veća civilnom akteru.

Prodemokratski orijentisani demonstranti su odmah izašli na ulice Kartuma i obližnjeg Omdurmana i protestovali protiv Burhanovog govora, blokirali ulice i palili gume, preneo je Gardijan. Oni su uzvikivali slogane „Narod je sve jači i jači“ i „Povlačenje nije opcija“ i sukobili se sa snagama bezbednosti koje su koristile suzavac i pravu municiju da bi rasterale okupljene.

Ministarstvo informisanja je saopštilo da su vojnici „koristili prave metke protiv demonstranata koji su odbacivali vojni puč ispred sedišta vojske“.

Prema pisanju Gardijana, na video-snimku koji je objavljen na društvenim mrežama se vidi kako ljudi beže jer se čuje pucnjava, a jednom čoveku je pružena medicinska pomoć nakon što je, kako se činilo, zadobio prostrelnu ranu.

Među okupljenima u centru Kartuma je bio i Ahmed Osmani koji je rekao da je rođak jednog od uhapšenih ministara.

„Bio sam na ulici od dva ujutru kada sam saznao za nestanak ministra. Ne znamo gde su ga odveli. Uvek je bio meta islamista“, rekao je mladić koji se ogrnuo sudanskom zastavom. „Ovo je naša zemlja, zar ne? Moramo da odbacimo ono što se događa.“

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je u saopštenju naveo da je hapšenje civilnih lidera „nezakonito“ i osudio je „vojni državni udar koji je u toku“.

UN su zahtevale „hitno oslobađanje“ sudanskog premijera, a zabrinutost zbog situacije u Sudanu su izrazile i Evropska unija, Afrička unija i Arapska liga.

Džonas Horner iz ekspertske grupe Međunarodna krizna grupa rekao je da je nastupio „egzistencijalan trenutak za obe strane. Taj oblik intervencije zaista vraća autokratiju na sto.“

Hamdok je ranije neslaganja u prelaznoj vladi ocenio kao „najgoru i najopasniju krizu“ u procesu tranzicije.

Bašir koji je tri decenije upravljao Sudanom gvozdenom pesnicom je u zatvoru u Kartumu nakon što je osuđen za korupciju. Njegovo izručenje traži Međunarodni krivični sud pod optužbama za genocid u građanskom ratu u Darfuru.

Visoka komesarka UN za ljudska prava Mišel Bašele je, međutim, upozorila da postoji opasnost da se Sudan vrati represiji. „Bilo bi užasno da se Sudan unazadi nakon što je konačno okončao višedecenijsku represivnu diktaturu“, rekla je Bašele.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari