zastava NATOFoto: EPA-EFE/Toms Kalnins

Ministri spoljnih poslova članica NATO-a upozorili su danas Rusiju da bi svaki pokušaj dalje destabilizacije Ukrajine bio skupa greška, u vreme sve veće zabrinutosti da se Moskva možda priprema za invaziju na tu zemlju.

NATO je zabrinut zbog ruskog gomilanja vojne opreme i vojnika u blizini severne granice Ukrajine, nedaleko od Belorusije. Ukrajina tvrdi da je Moskva zadržala oko 90.000 vojnika blizu zajedničke granice, nakon masovne vojne vežbe na zapadu Rusije, održane ove godine.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je prošle nedelje da je obaveštajna služba njegove zemlje otkrila planove za državni udar podržan od Rusije. Moskva je negirala te optužbe i odbacila tvrdnje da planira invaziju na Ukrajinu.

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da su saveznici „veoma zabrinuti zbog kretanja (ruske vojske) duž ukrajinske granice“.

„Znamo da Rusija često kombinuje te napore sa unutrašnjim naporima kako bi destabilizovala zemlju (Ukrajinu). To je deo plana i mi ga veoma pažljivo razmatramo. Svaka nova agresija imala bi ozbiljne posledice“, upozorio je Blinken uoči sastanka šefova diplomatija članica NATO-a u letonskoj Rigi.

SAD su evropskim saveznicima podelile obaveštajne podatke koji upozoravaju na mogućnost ruske invazije na Ukrajinu. Evropske diplomate priznaju da postoji kretanje ruskih trupa, ali neke zemlje umanjuju pretnju potencijalne invazije.

Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas rekao je da će šefovi diplomatija članica NATO-a „zajedno poslati nepogrešivu poruku ruskoj vladi“ da je podrška alijanse Ukrajini „neprekidna i da nezavisnost, teritorijalni integritet i suverenitet te zemlje ne mogu da budu predmet rasprave“.

„Rusija bi morala da plati visoku cenu za bilo koji oblik agresije. Iskreni i održivi koraci deeskalacije, koji su mogući jedino putem pregovora, sada su još važniji. Neću se umoriti od naglašavanja da su Rusiji i dalje otvorena vrata za takve razgovore“, kazao je Mas.

Rusija je pripojila ukrajinsko poluostrvo Krim 2014. godine nakon što je tadašnji predsednik Ukrajine Viktor Janukovič, naklonjen Moskvi, zbačen sa vlasti masovnim protestima. Rusija je nekoliko nedelja kasnije podržala separatističku pobunu na istoku Ukrajine koja i dalje traje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari