"Ni pobeda u Bahmutu neće rešiti tri ključna problema Rusije": Penzionisani američki general o ratu u Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Uprkos izveštajima da bi ruska vojska uskoro mogla da zauzme Bahmut, njena strategija se najverovatnije nije poboljšala, piše Njuzvik.

Borba Rusa i Ukrajinaca za taj grad na istoku Ukrajine traje već mesecima. Na čelu ruskih snaga koje pokušavaju da ga zauzmu su borci Vagnerove plaćeničke vojske. Njen prvi čovek Jevgenij Prigožin izjavio je u sredu da su njegovi vojnici još bolje opkolili Bahmut.

I dok je Institut za proučavanje rata (ISV) 5. marta saopštio da je Ukrajina započela delimično taktičko povlačenje iz Bahmuta, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u utorak rekao da je grad „glavni fokus“ ​​njegovih trupa. Da li činjenica da je Rusija u boljoj poziciji u Bahmutu znači da je ruski predsednik Vladimir Putin dosadašnje propale strategije zamenio novom i boljom?

„To nije nova strategija. Rusi su tokom rata koristili još nekoliko konvencionalnih strategija i ipak su pretrpeli značajne gubitke“, rekao je penzionisani američki general Džek Kin. „U Bahmutu su se prvo pojavili Vagnerovi bataljoni zatvorenika. Napali su Ukrajince u ljudskim talasima“, dodao je Kin. General je tvrdio da im je ova taktika omogućila određene pomake ili da ih je koštala mnogo života.

Penzionisani general-potpukovnik Stiven Tviti rekao je da je Putinov uspeh u Bahmutu rezultat velikih investicija, a ne bolje strategije. Tviti je opisao kako izgledaju Vagnerovi napadi ljudskih talasa. Bataljoni plaćenika, obično sastavljeni od bivših zatvorenika, jure na Ukrajince kako bi ih ubili i locirali što više. Nakon toga ruska profesionalna pešadija izvodi precizne manevre. „Sramota je što se ovi zatvorenici i regruti žrtvuju da bi se postigao ovaj cilj“, rekao je Tviti.

Penzionisani brigadni general Kevin Rajan rekao je za Njuzvik da je ruska vojska malo promenila strategiju, ali da joj ovaj modifikovani pristup donosi samo sporadične pobede. Rajan je rekao da ruska vojska provodi mnogo vremena proučavajući ratovanje i vojnu nauku. Ruske vojskovođe ulažu mnogo truda da uče iz uspeha i neuspeha“, rekao je brigadni general i dodao da je ruska vojska već ispravila neke od grešaka koje je napravila na početku rata. „Oni više ne napadaju široko. Sada se koncentrišu na uže sektore i temeljno čiste sela i gradove“, utvrdio je Rajan.

Međutim, ruski vojni vrh još uvek nije rešio sistemske probleme koji muče rusku vojsku, kao što su korupcija, loša obučenost vojnika i nedostatak profesionalaca sa činom narednika. „Oni neće uskoro rešiti te probleme“, dodao je Rajan.

Iako su mediji opširno pisali o dešavanjima u Bahmutu, stručnjaci se slažu da grad nije od velikog strateškog značaja, ali da je politički izuzetno važan, i to za obe strane. Kada je Zelenski posetio Vašington u decembru, razvio je zastavu koju su mu dali branioci Bahmuta u Kongresu i rekao da će bitka za taj grad usmeriti rat u Ukrajini.

„Sve je u simbolici. Niko ne želi da izgubi tu bitku jer su u njoj već izgubili mnogo vojnika. Tu se bore osam meseci. Vezali su se za taj grad“, rekao je Tviti i dodao da pobeda u Bahmutu bila bi jalova. „Tamo su samo ruševine. Tamo se bore za prostor. To više nije grad“, tvrdi Tviti. „Rusi su mesecima pokušavali da ostvare kakvu-takvu pobedu. Fokusirali su se na Bahmut jer im se čini da mogu da je podnesu. Napumpali su njen značaj zbog lokalnog stanovništva. Verovali su da će Vagner uspeti da ga uzme. Međutim, nije uspeo. „Sada su zaglavljeni tamo i ne mogu da odu. Rusi su doveli vazduhoplovstvo u taj grad. Moraju da zauzmu taj grad. To je neka njihova mantra. Oni su fokusirani na to i žele da tu pobedu pretvore u veliki trijumf“, rekao je Tvitti.

Kin je rekao da narativ da će Ukrajina „izgubiti“ Bahmut nije sasvim tačan. „Iako ga još nisu izgubili, verujem da će se uskoro povući iz njega. Oni će ostati tamo dokle god mogu, a ako Rusi žele da pošalju još svojih trupa u grad, neće se buniti, “ dodao je Kin, tvrdeći da Ukrajinci žele da iskoriste Bahmut kako bi uništili što više ruskih vojnika. „Ako ih sada unište, neće morati da se bore sa njima kasnije“, rekao je Kin.

Ako Ukrajinci osete da su zaglibili, Kin kaže da će se odmah povući iz Bahmuta. Tamo su pretrpeli mnogo gubitaka, ali ni približno koliko Rusi“, zaključio je Kin.

Iako postoje indicije da se i Rusi i Ukrajinci pripremaju za velike prolećne ofanzive, nedavni izveštaji sugerišu da Putinu nedostaju trupe za tako nešto. Tviti je rekao da Rusi ne bi mogli da pokrenu veliku ofanzivu čak i da imaju dovoljno vojnika. On je dodao da je početna faza rata pokazala da nisu znali da se kreću na velikom prostoru i da nisu mogli da izvedu velike složene napade u kojima bi učestvovalo više rodova vojske. Kin se u velikoj meri slaže sa Tvitijem. „Oni nastavljaju da prave iste greške. Pitate se da li su ljudi koji donose ove loše odluke ikada ratovali“, rekao je Kin.

„Nemoguće je reći da li će se ruske operacije vremenom poboljšati. Ako se ruska vojska poboljša, ona će iz ovog rata izaći jača i iskusnija. Međutim, ako se ne poboljša, postaće slabija i nestabilnija zemlja. Oba ishoda su potencijalno opasna“, rekao je Rajan, prenosi Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari