Novi vetar u leđa rastućoj ekonomiji 1

Zimske olimpijske igre, koje će biti otvorene 9. februara u turističkom centru Pjongćangu na severoistoku Republike Koreje, prilika su za nove rekorde, ali i za otvaranje novih vidika ka zemlji koja objedinjava više od 5.000 godina tradicije i najsavremenija dostignuća u visokim tehnologijama i kulturi.

U Pjongćangu, ali i u okolnim gradovima Gangnungu i Jongonu će biti organizovano 102 takmičenja u 16 disciplina. Svoj nastup najavilo je 2.900 sportista iz 95 zemalja, među kojima je i Srbija. Osim toga, biće održane i 12. Paraolimpijske igre koje će okupiti 670 sportista iz 45 zemalja. Južna Koreja je u prvoj ligi tehnoloških i privredno razvijenih zemalja sveta. Takva reputacija joj je omogućila da do sada organizuje tri najveća sportska događaja – Letnju olimpijadu, Svetsko prvenstvo u fudbalu i sada Zimske olimpijske i Paraolimpijske igre.

Letnja olimpijada u južnokorejskom glavnom gradu Seulu 1988, u šta je pre tri decenije mogao da se uveri ovaj autor, bila je veliki uspeh za tadašnju državu u razvoju. Puno je uloženo u infrastrukturu, a rezultati su vidljivi i danas. U južnom delu megapolisa podignut je novi sportski kompleks u kome se danas održava niz sportskih susreta i koncerata. Proširen je sistem podzemne železnice koji svakodnevno koriste mnogi od oko 10 miliona žitelja. Konačno, Olimpijada je označila ulazak Južne Koreje u klub razvijenih zemalja. Procenjuje se da i Pjongćang 2018. bude vododelnica razvoja Južne Koreje, s obzirom na to da će po završetku Olimpijade ostati održivo nasleđe koje će poboljšati lokalne ekonomske tokove u provinciji Gangvon, ali i osnažiti nacionalnu ekonomiju. Tome je doprinelo i pronošenje olimpijske baklje kroz 17 južnokorejskih gradova i provincija, dok je u gradu Deđonu, središtu napredne tehnologije svetske klase, priređeno robotsko predavanje štafete.

Rezultati istraživanja pokazuju da će ekonomski benefiti od Igara osetiti kroz povećanje investicija i potrošnje, kao i rasta turizma. Igre su šansa i za proširenje bazičnih javnih usluga (transport, komunikacije, sportki i drugi objekti…) a pomoći će i preobražaju Gangvona i Južne Koreje u novi centar zimskih sportova u Aziji. Činjenica je da su klimatski uslovi u Gangvonu povoljni za zimske sportove. Alpensia centar za skijaške skokove opremljen je mrežama za razbijanje vetra, koje mogu da uspore brzinu vetra na ispod tri metra u sekundi. Sve je, dakle, spremno za početak zimske Olimpijade – renovirano je šest postojećih sportskih objekata i izgrađeno još sedam, uključujući i Pjongćang olimpijski trg. Olimpijski objekti imaju perspektivu, jer mogu da služe za trening profesionalnih takmičara i javne sportske centre sa prostorima za dokolicu i kulturu. Uz Olimpijski trg, na kome će biti održane ceremonija otvaranja i zatvaranja, osam borilišta se nalazi u planinskom vencu Pjongćang, pet u priobalnom vencu kod Gangnunga, grada sa više od 200.000 žitelja.

Transportna infrastruktura

Olimpijski transportni sistem prilagođen je potrebama kako sportista, tako i gledalaca. Tako, recimo, vozovi KTX velike brzine povezuju, 180 kilometara udaljeni, međunarodni aerodrom Inćon sa Gangnungom. Saobraćaće 51 put na dan i prevoziće, u proseku, 20.910 putnika. Deset parkinga na železničkim i autobuskim stanicama mogu da prihvate 11.170 vozila. Od železničke stanice do Olimpijskog sela i na borilišta gledaoce će prevoziti 1.200 kružnih autobusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari