Teroristički napadi i ubijanje ljudi predstavljaju gnusan čin. Saosećamo sa žrtvama i njihovim porodicama. Ovo je napad na sve nas i osnovne principe slobodnih demokratija. Ovi napadi se tiču svih nas Evropljana, komentariše za Danas Ulrike Lunaček, potpredsednica Evropskog parlamenta. Ona smatra da je najbolji odgovor na terorizam „još više demokratije i otvorenosti, kao što je rekao norveški premijer nakon tragičnog napada u toj državi pre nekoliko godina i njegove reči treba da nam služe kao vodilja u našoj reakciji na ovu tragediju“.

– Nećemo napustiti naše zajedničke vrednosti: slobodu, jednakost i bratstvo. Stoga, treba da ostanemo hladnokrvni i odbranimo građanske slobode. Ograničenje osnovnih sloboda pojačavanjem nadzora bila bi pogrešna reakcija. Opsežno zadržavanje telefonskih podataka i registri dosijea putnika ne mogu da spreče napade. Umesto toga, potrebno je da policija i pravosuđe u Evropi, uključujući države Zapadnog Balkana, zajedno rade brže i intenzivnije kako bi u ranoj fazi ušli u trag konkretnim sumnjama, poručuje potpredsednica EP.

Franc Bogovič, poslanik Evropske narodne partije u EP, ocenjuje za Danas da čitava situacija u vezi sa terorističkim napadima još jednom pokazuje da je nužno da bezbednosno-obaveštajne agencije započnu da blisko sarađuju i deluju, ne samo unutar EU, nego i sa zemljama Zapadnog Balkana, koje su u susedstvu EU i suočavaju se sa migrantskim tokom.

– Želeli mi to ili ne, očigledno je da se migrantsko-izbeglička kriza dovodi u vezu sa pitanjima bezbednosti, čak i u kontekstu neuspešnih integracijskih politika u Evropi, što se sada vidi na primerima velikih evropskih gradova, kao što su Pariz i Brisel. Ako u Evropu dođe novi talas migranata, bezbednosna situacija će se pogoršati, što je već sada evidentno. Ovi događaji će doliti ulje na vatru, kada je reč o delovanju ekstremista, pa će biti nužno da se pronađe zajednički politički odgovor na izazove, posebno u oblasti socijalne kohezije, koja nije bila najuspešnija, smatra sagovornik Danasa.

Bogovič ističe da je osnovna svrha napada bio „napad na evropske vrednosti“, kao i da „uz ove tragične događaje važno pitanje ostaje proces proširenja EU na zemlje Jugoistočne Evrope“.

– Zbog ovih događaja u Briselu ne očekujem nikakvu promenu stava o EU o procesu proširenja u ovom delu Evrope. Naprotiv, sada je još važnije da se proces proširenja nastavlja i da se povežemo i sarađujemo, zaključuje poslanik EP.




Branimo naš način života, kaže holandski ambasador

„Poput svih u Evropi, očigledno je da smo duboko šokirani što smo bili svedoci ovog napada u Belgiji, državi sa kojom Holandija ima veoma bliske veze i dugu istoriju političke i kulturne saradnje“, kaže za Danas Hendrik Herit Kornelis van den Dol, ambasador Holandije u Srbiji, čija država trenutno predsedava EU.

– Ali, kao što je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio: „Ovi događaji su nas pogodili, ali nisu nas uplašili. Nastavićemo naš posao.“ Tragični događaji u Briselu neće uticati ni na proces EU integracije Srbije. U stvari, oni služe kao tragični podsetnik da je evropska saradnja, uključujući države Zapadnog Balkana, u borbi protiv nasilnog ekstremizma važan prioritet. Zajedništvom i pokazivanjem odlučnosti da odbranimo naš način života, porazićemo one koji predstavljaju pretnju za to, naglašava holandski ambasador.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari