"Orban da se izvini, obavestićemo ga da Kraljevina Mađarska već sto godina ne postoji": Budimpešti zbog šala sledi kazna iz Evropske komisije? 1foto EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Gotovo sinhrono sa, kako je ocenjeno širom Evrope, provokacijom premijera Mađarske Viktora Orbana koji je ogrnuo šal na kojem je prikazana mapa „velike Mađarska“, koja obuhvata i teritoriju Vojvodine, ali i Hrvatske, Slovačke, Rumunije i UKrajine, iz Evropskog parlamenta je stiglo oštro upozorenje.

Naime, parlamentarci su apelovali na Evropsku komisiju da ne odmrzava novčane fondove Mađarske vredne milijarde evra.

Kako su kazali evropski parlamentrci: “Orban gazi demokratske norme”, preneo je Rojters.

Evropska komisija bi sledeće nedelje trebalo da razmatra moguće odmrzavanje sredstava Mađarskoj  u vrednosti od čak desetine procenjenog BDP-a zemlje za 2022. Odluka je uslovljena potezima Budimpešte  ka poboljšanju zaštitnih mehanizama protiv korupcije i nezavisnosti svog pravosuđa.

Kako pišu mediji, pozivajući se na izvore unutar EU,  zamrzavanje fondova EU Orbanu postaje sve verovatnije.

Orban se žestoko sukobio sa EU zbog demokratskih normi, pošto je mađarski lider pooštrio ograničenja za nevladine organizacije, medije, akademike i sudije i razbio prava migranata i homoseksualaca.

Fotografiju i snimak sebe ogrnutog u šal sa mapom “velike Mađarske” sa kojim se uputio na fudbalsku utakmicu Orban je objavio na društvenim mrežama.

Nakon brojnih reakcija iz Evrope, objavio je kratku poruku na Fejsbuku.

“Fudbal nije politika. Hajde da ne vidimo nešto čega nema. Reprezentacija Mađarske je tim svih Mađara, bez obzira gde žive”, rekao je on.

I dok zvanična Srbija ćuti, najžešće reakcije stigle su iz Ukrajine.

Tamošnje Ministarstvo spoljnih poslova uputilo je diplomtsku notu ambasadoru Mađarske, rekao je portparol ukrajinskog MIP-a Oleg Nikolenko, preneli su ukrajinski mediji.

Ubrzo je mađarski ambasador u Ukrajini pozvan u Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine kada je obavešten o neprihvatljivosti čina Viktora Orbana.

“Čekamo zvanično izvinjenje mađarske strane i pobijanje zadiranja u teritorijalni integritet Ukrajine“, poručili su iz Ukrajine, preneo je Gardijan koji je u prvi plan istakao reakcije Ukrajine.

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba rekao je da Orbanova „promocija ideja revizionizma ne doprinosi razvoju ukrajinsko-mađarskih odnosa i nije u skladu sa principima evropske politike“.

Ukrajinsko-mađarski odnosi su ove godine već bili zategnuti, a Orban je održavao veze sa Rusijom usred njenog brutalnog rata protiv Ukrajine.

Rumunsko ministarstvo spoljnih poslova takođe je izrazilo „odlučno neodobravanje” Orbanovog gesta mađarskom ambasadoru u Bukureštu.

Rumunsko ministarstvo je saopštilo da je “svaka revizionistička manifestacija, bez obzira na formu koju ima, neprihvatljiva, u suprotnosti sa sadašnjom realnošću i obavezama koje su Rumunija i Mađarska zajednički preuzele da izgrade bilateralne odnose“, preneo je Romanian journal.

Rumunski poslanik Alin Mituta, komentarišući potez Orbana na Tviteru je napisao: “Neodgovorno ponašanje Viktora Orbana u šalu sa mapom Velike Mađarske. To je revizionistički gest koji Orbana stavlja uz bok Putinu, koji takođe sanja o promeni granica. Orban mora da odgovara za takve postupke koji su nekompatibilni sa statusom člana porodice liberalnih demokratija“.

BBC podseća da oko 1,2 miliona etničkih Mađara živi u Rumuniji i 150.000 u zapadnoj Ukrajini. Prethodno je bilo tenzija oko Orbanovih napora da promoviše mađarski identitet u obe zemlje.

Nemački poslanik u Evropskom parlamnetu Daniel Freund objavio je na Tviteru: „Premijer Mađarske – nosi šal sa mapom Velike Mađarske. Kako umirujuće za susede Mađarske.” Kako je naveo, “ko god smatra da Viktor Orban ozbiljno misli na antikorupcijsku reformu, mogao bi da veruje i u Deda Mraza”.

Napisao je i da u EU postoji sve veći konsenzus da je Viktor Orban otišao predaleko u pro-Putinu, korupciji, rušenju vladavine prava.

Ukazao je i na pisanje nemačkog lista Der Špigel čiji izvori navode da Evropska komisija smatra da 17 reformskih mera NIJE ispunjeno od strane mađarske vlade.

Češki ministar inostranih poslova Jan Lipavski odgovorio je na Orbanov potez:”Ova provokacija mađarskog premijera Orbana je neprihvatljiva. U potpunosti razumem iritaciju naših Slovačkih i drugih prijatelja“.

Portparol austrijskog Ministarstva spoljnih poslova rekao je za Politico: „Brzi pogled na istorijske karte u bečkom Ministarstvu spoljnih poslova potvrdio je početne sumnje da je Translajtanija (Kraljevina Mađarska) prestala da postoji pre oko 100 godina. Obavestićemo naše susede Mađare o ovom događaju što je pre moguće“, dodalo je ministarstvo.

Ovo nije prvi put da Orban koristi mapu „Velike Mađarske“, ukazuje se u evropskoj štampi.

On je pre dve godine, piše Euronews, srednjoškolcima poželeo sreću na ispitu iz istorije tako što je postavio sliku globusa sa političkom mapom sveta iz 1862. u prvom planu.

Na karti su bile prikazane zemlje koje je Kraljevina Ugarska izgubila po Trijanonskom ugovoru 4. juna 1920.

Podsetimo, Velika Mađarska je propala pre 102 godine nakon poraza u Prvom svetskom ratu.

Mađarska je Trijanonskim ugovorom bila prisiljena da prizna krivicu za Prvi svetski rat i ostane bez dve trećine svoje državne teritorije: nacionalna katastrofa koja, kako upućuju istoričari, do danas oblikuje politiku Budimpešte.

„Velika Mađarska“ je širok opšti pojam koji se sastoji od iredentističkih i revizionističkih političkih ideja, piše Kijev post.

Ideja je povezana sa mađarskim revizionizmom.

Njen cilj je da obnovi granice koje su postojale pre Prvog svetskog rata u Kraljevini Mađarskoj, ili bar da povrati kontrolu nad mađarskim naseljima u zemljama koje su susedne Mađarskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari