Pandemija kovida 19 počela da usporava u Belgiji, Češkoj, Nemačkoj i Francuskoj 1Foto: EPA-EFE/ MARTIN DIVISEK

Dok su Portugal i Mađarska poslednje u nizu evropskih zemalja koje uvode nove mere za suzbijanje pandemije kovida 19, u Belgiji, Francuskoj, Češkoj i Nemačkoj kao da je počela da se nazire svetlost na kraju tunela.

Kako piše Gardijan, belgijski zvaničnici su saopštili da su uvereni da je broj pacijenata koji je primljen na bolničko lečenje u okviru drugog talasa pandemije dostigao svoj vrhunac, te je u nedelju u zemlji u bolnice sa simptomima kovida 19 primljeno 400 ljudi dok je taj broj 3. novembra iznosio 879.

„Predmet neprijatnog iznenađenja“, broj prijema u bolnice je dostigao vrhunac, rekao je virusolog Iv Van Latem.

Međutim, Belgija je počela da beleži pad broja novonficiranih na dnevnom nivou za oko 40 odsto u odnosu na prosek u prethodnih sedam dana.

U Belgiji, gde je u jednom periodu proteklog meseca registrovan najveći broj novoinficiranih na dnevnom nivou po glavi stanovnika u Evropi, zatvorene su prodavnice koje ne prodaju samo osnovne namirnice, kao i barovi i restorani, a produžen je i školski raspust.

U Češkoj, koja je poslednjih nedelja bila jedna od evropskih zemalja s najvećom stopom zaraženih, takođe je počeo da pada broj novoinficiranih nakon porasta broja obolelih do rekordnih nivoa u poslednja dva meseca, te je u zemlji u nedelju registrovano 3.600 novih slučajeva, što je najniži broj na dnevnom nivou u poslednje četiri nedelje i 3.000 manje nego pre nedelju dana.

Kako piše Gardijan, takođe ima nagoveštaja da se kriva koja pokazuje broj zaraženih poravnava i u Nemačkoj, rekao je u ponedeljak nemački ministar zdravlja Jens Špan.

On je, međutim, dodao da će tek kasnije ove nedelje biti poznato da li restrikcije koje su prošle nedelje stupile na snagu počinju da daju rezultate.

„Vidimo da se dinamika izravnava, da nema tako drastičnih povećanja brojeva, ali, naravno, to nam nije cilj. Moramo da smanjimo brojeve“, rekao je Špan.

Nakon što je Francuska prošle nedelje ponovo uvela karantin na nacionalnom nivou, ali škole i prodavnice osnovnih namirnica i dalje rade, francuski ministar zdravlja Olivije Veran je rekao da ima nagoveštaja da se zahvaljujući merama, epidemija usporava.

Broj zaraženih bi se povećavao „brže i više“ bez tih mera, rekao je Veran, dok je direktor pariskog regionalnog sistema od 39 bolnica Martin Hirš ukazao da je broj bolničkih prijema „počeo da opada“, te da poslednjih dana iznosi oko 80 dnevno, dok je prošle nedelje taj broj na dnevnom nivou bio 110.

Međutim, situacija u francuskim bolnicama je i dalje ozbiljna, te su kapaciteti na hitnim prijemima već gotovo popunjeni, a pacijenti su iz pojedinih bolnica prebačeni u druge gde još uvek ima mesta.

„Umorni od kovida, ali nije on od nas“

Generalni direktor SZO Tedros Gebrejesus je rekao da zemlje moraju da se ujedine u borbi protiv virusa. „Možda smo mi umorni od kovida 19, ali on nije umoran od nas. On vreba nejednakost, podele, negiranje, puste želje i voljno neznanje. Ne možemo da zatvorimo oči i nadamo se da će nestati. On ne mari za političku retoriku ili teorije zavere. Naša jedina nada su nauka, rešenja i solidarnost“, rekao je Gebrejesus.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari