Pjotr Verzilov za DW: Mislim da mi je ovo bilo upozorenje 1Foto: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

„Ako se baviš opozicionom politikom u Rusiji moraš biti spreman na sve“, kaže za DW aktivista Pjotr Verzilov koji tvrdi da ga je ruska tajna služba otrovala.

On je napustio bolnicu u Berlinu i planira povratak u Moskvu.

Pjotr Verzilov (30) je pre nekoliko dana napustio berlinsku bolnicu Šarite u kojoj je proveo dve sedmice zbog trovanja. Mladi umetnik i aktivista protestnog pank-benda Pusi rajot planira da se vrati u Rusiju gde je, prema sopstvenim tvrdnjama, otrovan. Pre toga će provesti još koju sedmicu u Nemačkoj gde je bio prebačen na lečenje.

Iz klinike je nedavno saopšteno da se simptomi sa kojima je Verzilov doveden ne mogu objasniti drugačije nego trovanjem, ali da nije otkriveno koja je toksična supstanca u pitanju. Berlinski lekari su u kontaktu sa moskovskim kolegama koje su najpre lečile Verzilova nakon navodnog pokušaja trovanja. U klinici u Moskvi su sumnjali na preveliku dozu antiholinergika, što Verzilov odbacuje.

On smatra da iza trovanja stoji ruska tajna služba i to jer je najavio da će objaviti detalje o smrti trojice ruskih novinara u Centralnoafričkoj Republici gde su ovi istraživali navodno učešće ruskih plaćenika na tamošnjem ratištu. Potvrđeno je da ih je ubila jedna naoružana grupa. Zvanična Moskva je međutim saopštila da novinari nisu išli radeći, već kao turisti.

Verzilov tvrdi da je sa trojicom ubijenih novinara imao bliske kontakte te da ima podatke o njihovoj smrti. „Mislim da mi je ovo bilo upozorenje“, rekao je Verzilov za DW o navodnom trovanju.

„Ne, definitivno se ne plašim“, dodao je umetnik na pitanje o planiranom povratku u Rusiju. „Verujem da Rusija ima najbolje ljude – mi se ničega ne plašimo. Možda u Berlinu ima smisla biti okružen telohraniteljima, ali u Moskvi to nema nikakvog smisla jer ljudi koji žele da ti naude to svakako mogu. Ako se baviš opozicionom politikom u Rusiji moraš biti spreman na sve.“

Verzilov je najpoznatiji po upadu na teren tokom finala Svetskog prvenstva u Rusiji, zbog čega je zajedno sa tri aktivistkinje proveo petnaest dana u zatvoru i zabranjeno mu je prisustvo sportskim događajima na tri godine.

„Aktivizam je jezik koji koristim pre svega u Rusiji, zbog specifičnosti naše političke realnosti“, kaže on, objašnjavajući zašto ipak ne želi da ostane u Berlinu za stalno. „Naš aktivizam je rezultat manjka mogućnosti samoizražavanja u Rusiji, dok na Zapadu ima mnogo takvih mogućnosti.“


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari