Pobuna na televiziji BBC: Bivši fudbaler i voditelj Geri Lineker "skinut" sa programa zbog kritikovanja britanske migracione politike 1Foto: EPA-EFE/WILL OLIVER

Britanska televizija BBC danas je bila primorana da ukine veći deo sportskog programa, nakon što su novinari odbili da rade u znak solidarnosti sa voditeljem i bivšim fudbalerom Gerijem Linekerom.

Bivši kapiten reprezentacije Engleske, najplaćeniji voditelj emisije BBC o fudbalskim događajima „Utakmica dana“, u petak je skinut sa programa zbog toga što je kritikovao britansku migracionu politiku.

Zbog odbijanja sportskih novinara da rade, BBC je morao da se izvini gledaocima.

„Naporno radimo na rešavanju situacije i nadamo se da ćemo to učiniti uskoro“, navodi se u saopštenju, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Sukob sa Linekerom izazvao je debatu o neutralnosti BBC-a i stavio vladu u situaciju da je protiv jednog od najistaknutijih i najpopularnijih sportskih voditelja u zemlji.

Britanski premijer Riši Sunak rekao je da je svađa oko Linekera i javnog emitera „njihova, a ne stvar vlade“, dodajući da se „neće svi uvek slagati“ sa njegovom novom politikom azila.

Lineker je odbio da govori za medije i, kako prenosi Rojters, nije odgovarao na pitanja novinara po dolasku na stadion „King Pauer“ u Lesteru, gde je otišao da gleda utakmicu svog bivšeg kluba.

Neki navijači Lestera dali su mu podršku transparentima na kojima je pisalo: „Uz Gerija, migranti su dobrodošli“.

Nacionalna unija novinara (NUJ) opisala je akciju preduzetu protiv Linekera kao „veliki autogol BBC“, a generalna sekretarka udruženj Mišel Stanistrit je rekla da je „prepuštanje stalnom političkom pritisku na ovaj način podjednako glupo i opasno“.

Lineker je frilenser, nije stalno zaposlen u BBC i nije odgovoran za vesti ili politički sadržaj, tako da ne mora da se pridržava strogih pravila o nepristrasnosti kao zapolsenici, piše Frans pres.

Televizija BBC se zalaže za političku nepristrasnost, ali se sada suočava sa kritikama opozicione Laburističke partije i medijskih komentatora, koji je optužuju da je ućutkala Linekera zbog pritiska konzervativne vlade.

Situacija na BBC-u dešava se nekoliko dana nakon što je Sunak najavio novi zakon, koji zabranjuje ulazak tražiocima azila koji stižu malim čamcima preko Lamanša.

Lineker je na Tviteru opisao zakon kao „okrutnu politiku usmerenu na najugroženije ljude, na jeziku koji je sličan onom koji je Nemačka koristila tridesetih godina“.

Sunakova portparolka nazvala je komentare „neprihvatljivim“, dok je ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman rekla da je Linekerova reakcija „uvredljiva“.

U pokušaju da reši spor, BBC je saoštila da mora da postoji usaglašen stav o Linekerovoj upotrebi društvenih medija pre nego što se vrati na posao.

Sukob sa Linekerom dolazi u osetljivom periodu za medijsku kuću, nakon navoda da je predsednik BBC-a Ričard Šarp omogućio garancije za kredit bivšem premijeru Borisu Džonsonu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari