Politička napetost ili "signal" Orbanu: Šta se dešava u Sloveniji nakon izbora? 1EPA/ANTONIO BAT

Izbori u Sloveniji koji su održani juče nisu pokazali jasnog pobednika. Novinar Nikola Milosavić smatra da su pokazali da je Slovenija duboko polarizovana zemlja kojoj slede ili desna koalicija, ili novi izbori. Profesor Zijad Bećirović ima drugo mišljenje – da je ovo pobeda Roberta Goloba i pokazatelj da je Slovenija i dalje „oaza stabilnosti u regionu“.

U Sloveniji nakon izbora slede velika politička napetost, a možda čak i politička kriza, smatra novinar Nikola Milosavić, piše N1.

„Postoji mogućnost da ćemo ići i na nove izbore. Imamo levi (40 poslanika) i desni blok (43). U desnom bloku su SDS Janeza Janše, Nova Slovenija i stranka Anžeta Logara, bivšeg Janšinog ministra. Na levoj strani su Levica, Sloboda Roberta Goloba i SD“, objasnio je on.

Izbori su, ocenjuje novinar pokazali polarizovanost u zemlji, jer su građani ipak odlučivali Janša ili ne-Janša.

Manje stranke su „potopljene“, dodao je on.

„Zanimljivo je da postoji još jedna opcija – stranka Resnica (Istina) koju vodi Zoran Stevanović, bivši policajac srpskog porekla, osuđivan za pokušaje prevara osiguravajućih kuća. Njihov program je prilično desno ekstreman. Oni se zalažu za ukidanje poreza, za ukidanje sankcija Rusiji. Stevanović ima vrlo afirmativne reči o Vučiću i režimu u Beogradu, najavljuje izlazak Slovenije iz Svetske zdravstvene organizacije – jer je ta stranka nastala na korona protestima“, kazao je on.

Stevanović je govorio da neće ići sa Janšom u koaliciju, ali već se danas ta retorika hladi, ukazuje novinar.

„On je ipak bliže desnoj strani. U tom bi slučaju Slovenija dobija ne samo najdesniju vladu u svojoj istoriji, već možda najdesniju u Evropi. Znamo kako vlada Janez Janša – da su u njegovo vreme otpuštani novinari, da je dobar prijatelj sa Orbanom i Vučićem“, rekao je on.

Većinu će imati koalicija koja bude imala 46+ mesta.

Upitan ko ima veće šanse, Milosavić smatra da u ovom trenu veće šanse da formira vladu ima Janša.

„Mislim da će biti ili desna koalicija, ili novi izbori“, dodao je.

Aktuelna vlast Roberta Goloba kažnjena je, kaže novinar, navodeći kao veliki problem stanje u zdravstvu. Međutim ističe da su predizborne ankete Golobu predviđale mnogo veći pad i mnogo manju izlaznost.

Razlog u tome vidi u aferi „Black Cube“, koja je, pretpostavlja se, „skuvana u kuhinji Janeza Janše, ali se zapravo njemu obila o glavu.

Profesor Bećirović: Slovenija ostaje oaza mira u regionu

Direktor Instituta za bliskoistočne i balkanske studije, profesor Zijad Bećirović smatra da Slovenija ostaje „oaza normalnosti u regionu“.

„Ovi izbori su to potvrdili – u okolnostima napada stranih obaveštajnih službi, Viktora Orbana, Milorada Dodika, one veštačke obustave dostave nafte, ovo je jedan vrhunski rezultat koji je postigao Robert Golob. I to je prvi put da je jedan slovenački premijer izabran dva puta uzastopno, jer u ovakvim okolnostima, ovo jeste Golobova pobeda“, ocenio je on.

Naveo je da se pre 30 godina desila slična situacija, kada je poslanik iz Slovenskih krščanskih demokrata Ciril Pucko pristupio Janezu Drnovšeku i formirana je vlada.

„Ta pojava prelaska iz jedne u drugu stranku naziva se u slovenačkoj terminologiji puckizam. Takođe, mislim da se vlada može sastaviti od dosadašnje koalicije – Pokret Sloboda, Socialdemokrati i Levica, plus najverovatnije Anže Logar i njegovi demokrati. Logar je etablirani političar, radio je u EP i zna šta znači odgovoran odnos prema državi“, kazao je on.

„Signal prema Mađarskoj: Golob pobedio i privatni Mosad, i Orbana, i Dodika“

Profesor Bećirović podseća da je Golobo zagovornik članstva svih zemalja regiona u EU.

„Vrlo je važno da jedan takav čovek ostane na čelu Slovenije, ali i signal prema Mađarskoj. To je vrlo jasan signal da 12. aprila može doći do promena u Mađarskoj“, rekao je on.

Bećirović dodaje:

„Golob je de facto pobedio i privatni Mosad, i Orbana, i Milorada Dodika i njegovu oligarhiju, koja prema procenama ovde raspolaže sa oko tri milijarde upumpanog kapitala. Mislim da Viktoru Orbanu ne mogu pomoći ni Rusi, ni Mosad, ni Sjedinjene Američke Države, ni Izrael“, kazao je on.

„Druga politička kultura u odnosu na Srbiju“

Profesor Bećirović kaže da izbori u Sloveniji nisu stres kakav jesu u Srbiji.

„Slovenci imaju vrlo odgovoran odnos prema državi. Oni su katolička nacija, ali sa protestantskom logikom. Znači, sada su bili izbori, verovatno će doći do formiranja vlade. I čekaju se narodni izbori, obično to za četiri godine. A u Srbiji imate izbore, formira se vlada i već se traže prevremeni izbori – tako da to je apsolutno druga politička kultura. Slovenci generalno ne izlaze na ulice, oni se spremaju za drugi izborni ciklus, dok se u Srbiji uvek pokušava da ulica utiče na promenu vlasti, što nije dobro“, naveo je on.

Slovenija je, dodaje, ipak levo-liberalna zemlja, za razliku od konzervativne Hrvatske – glas daju desnici kada žele da levicu kazne.

Antifašizam je veoma jak, naveo je.

„U Sloveniji je napravljen sistem i upravlja se svim razlikama, pokazuje se osećaj prema svim posebnim društvenim grupama i to može biti naravoučenije i za Srbiju, i za druge zemlje. Pa na kraju krajeva, vidimo da mnogi ljudi iz područja bivše države žive u Sloveniji – samo iz Bosne i Hercegovine u poslednih više od deset godina skoro 100.000 ljudi je došlo preko agencije za zapošljavanje“, zaključio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari