Rusija, SAD, Tramp, PutinFoto: Rokas Tenys / Shutterstock.com

Vladimir Putin se iznenada našao u istom problemu kao Volodimir Zelenski nedavno u Beloj kući: Kako reći „njet“ Donaldu Trampu, a da ne navuče gnev krajnje nepredvidivog i naprasitog predsednika Sjedinjenih Država?

Spremnost Ukrajine da se dogovori o momentalnom 30-dnevnom prekidu vatre, nakon razgovora sa SAD u Saudijskoj Arabiji u utorak, prebacuje odgovornost direktno na Putina da učini isto, piše Politico.

Tramp se ponosi svojom sposobnošću da sklapa dogovore, a besneo je na Zelenskog kada ga je video kao prepreku za nagodbu.

Sada, nakon pregovora u Saudijskoj Arabiji, red je na Ruse da se migolje. Trampov državni sekretar Marko Rubio jasno je stavio do znanja da je „lopta u ruskom dvorištu“ i napomenuo da ako Moskva ne potpiše primirje „onda ćemo, nažalost, znati koja je prepreka miru ovde“.

Nakon što je u utorak obnovio američku vojnu pomoć Kijevu, Tramp je, takođe, precizirao Kremlju šta će se dogoditi ako ignoriše prekid vatre, rekavši: „Samo nastavljamo dalje“ i upozoravajući da će „mnogo ljudi“ biti ubijeno.

Tramp je rekao da ima za cilj razgovor sa Putinom, koga je poslednjih nedelja hvalio kao pouzdanog partnera koji želi mir, ali je Kremlj oprezan. Portparol Dmitrij Peskov kaže da bi takav poziv mogao biti organizovan u kratkom roku „ako se ukaže takva potreba“.

 

U sredu ujutru, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova kao da je odbacila ideju o privremenom primirju, rekavši da će Moskva sama donositi odluke o ratu, a ne slediti vođstvo Vašingtona i Kijeva u Saudijskoj Arabiji.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov takođe se, čini se, čeka na neku vrstu većeg resetovanja između Vašingtona i Kremlja.

On je rekao da izgleda da Zapad pokazuje „prve tračke svesti“ da treba da sarađuje sa Rusijom, ali je zvučao skeptično da je hitan dogovor na pomolu.

„Nemoguće je osloniti se na dobru volju sadašnjih protivnika koji su proglasili cilj da nanesu strateški poraz Rusiji“, rekao je on.

Ruski zvaničnici ne kriju da je cilj i dalje oslabiti ukrajinsku državu i postavljaju maksimalističke zahteve od Kijeva.

Oni žele da zauzmu još više ukrajinske teritorije, ograniče vojne sposobnosti Ukrajine i spreče strane mirovne snage da tamo služe. Jednostavno okončanje borbi nije krajnji cilj invazione vojske.

Uticajni ruski zakonodavac takođe se oglasio u sredu, upozoravajući da Rusija nije gotova sa borbom i insistirajući da će svaki sporazum o prekidu vatre biti samo pod uslovima Moskve.

Konstantin Kosačov, predsednik odbora za međunarodne poslove Gornjeg doma ruskog parlamenta, primetio je u postu na Telegramu da „Rusija napreduje“. Dodao je: „Pravi dogovori se još pišu tamo, na frontu. Što bi trebalo da razumeju i u Vašingtonu“.

Ruski list Komersant sugerisao je u sredu da će odgovor Kremlja postati jasniji tek nakon posete Moskvi Stiva Vitkofa, Trampovog specijalnog izaslanika.

Sudeći po Putinovom postupanju u prethodnim diplomatskim rundama sa Amerikancima poslednjih godina – oko Sirije i Ukrajine – on će verovatno odlučiti da zaoštri diskusije, iznoseći različite primedbe i nudeći niz zbunjujućih kontrapredloga.

Putinov ton je često izražen više tužnim tonom krokodilskih suza nego sukobljenim, ali on mora da gazi oprezno. Trampu je stalo samo da postigne dogovor, i ne voli da ga iko zaustavlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari