Poljska vlast otišla daleko u sukobu sa EU 1Foto: EPA/ QUIRINALE HANDOUT

Predsednik Evropskog saveta i bivši premijer Poljske Donald Tusk rekao je da se poljska vlada priprema da dovede u pitanje članstvo te zemlje u Evropskoj uniji.

Tusk je ovo izjavio ispred tužilaštva u Varšavi, gde je proveo osam sati odgovarajući na pitanja o svojoj ulozi u avionskoj nesreći u Smolensku 2010, prenosi EUobzerver. Mnogi ovu istragu posmatraju kao pokušaj vladajuće stranke Prava i pravde (PiS) da ga ocrni.

Ali Tusk je rekao da je ova stranka zanemarila odluku EU kojom se zabranjuje seča drveća u prašumi Bjalovježa. „Evropska budućnost Poljske je danas pod velikim znakom pitanja. Činjenica da je odluka Evropskog tribunala tako arogantno odbačena je po mom mišljenju dokaz nečega veoma opasnog – to je otvoren pokušaj da se Poljska dovede u sukob sa EU“, rekao je Tusk i dodao da to izgleda kao uvod u najavu da Poljskoj ne treba Evropska unija i obratno. On je izjavio i da je PiS otišla tako daleko u svom konfliktu sa institucijama EU da je čak i njen regionalni saveznik, Mađarska, počeo da se distancira od Poljske u Savetu EU. „Postoji nekoliko pitanja u vezi s kojima se čini da je ponašanje poljske vlade veoma kontroverzno… Cela EU to tako posmatra, što ponekad uključuje i Budimpeštu“, rekao je Tusk.

Evropska komisija je zapretila da će Poljskoj uvesti sankcije zbog mešanja PiS u pravosudni sistem i zbog kontroverze oko seče drveća. Ove mere bi mogle da znače da će Poljskoj biti suspendovano pravo glasa u Savetu EU, što bi bio događaj bez presedana u istoriji EU. Osim toga, Komisija je započela pripreme da kazni Poljsku zbog toga što je odbila da sprovede odluku Saveta EU u vezi sa relokacijom izbeglica. PiS je zauzvrat najavila da će od Nemačke tražiti reparacije zbog zločina iz Drugog svetskog rata.

Do istrage o Smolensku je došlo usled optužbi lidera PiS-a Jaroslava Kačinjskog protiv Tuska, da je navodno sarađivao sa Rusijom u izazivanju avionske nesreće u kojoj je poginuo njegov brat blizanac, tadašnji predsednik Poljske Leh Kačinjski, kao i još 95 zvaničnika. Jaroslav Kačinjski je nedavno za poljske medije izjavio da je nemačkoj kancelarki Angeli Merkel rekao da Tusk ima „mnogo razloga za strah“ kada je u pitanju istraga o Smolensku. On je članovima Tuskove stranke Građanska platforma u parlamentu rekao: „Nemojte da povlačite ime mog pokojnog brata po svojim izdajničkim ustima, vi ste ga uništili, vi ste ga ubili“.

Tusk, koji je u četvrtak svedočio o ovom slučaju, je rekao da nije isključeno da će do kraja istrage postati osumnjičeni. „Kačinjski me ne plaši“, naglasio je Tusk. On je rekao i da su reforme pravosuđa u Poljskoj, koje bi PiS dale kontrolu nad imenovanjem sudija vrhovnog suda i nižih sudova, osmišljene tako da pravosudni sistem bude upotrebljen „kao oruđe protiv opozicije i protiv svih ljudi koji im se ne sviđaju – a bojim se da ja spadam u tu grupu“.

Tusk, čiji mandat u Evropskom savetu ističe 2019, nije hteo da kaže da li će se kandidovati za sledeće predsedničke izbore u Poljskoj. „Imam još više od dve godine posla u Briselu. Ne mogu danas na to da odgovorim, ali sve je moguće. Trenutno to ne planiram“, rekao je Tusk.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari