Pravo na abortus: Kakva je situacija u Evropi? 1Ilustracija: Foto EPA-EFE/JUSTIN LANE

Abortus je u većini evropskih zemalja legalan medicinski zahvat. Međutim, i na tom kontinentu uočavaju se promene i to pravo se ženama sve više ograničava. Ovakva je situacija u Španiji, Poljskoj, Mađarskoj i Irskoj.

Mnoge evropske zemlje izmenile su svoje zakone o abortusu i ukinule mere koje su otežavale siguran prekid trudnoće. „Trend u Evropi kreće se u pravcu legalizacije abortusa i uklanjanja pravnih i političkih prepreka“, kaže Lea Hoktor, regionalna direktorka za Evropu Centra za reproduktivna prava. Ta globalna nevladina organizacija zalaže se, između ostalog, širom sveta za pravo na prekid trudnoće.

To međutim nije omogućeno svim ženama. Na Malti je, na primer, abortus zabranjen, a u Poljskoj trenutno pravila postaju sve stroža. Prema rečima Karoline Hikson, regionalne direktorke Evropske međunarodne mreže za planiranje roditeljstva, samo pet od ukupno 52 evropske zemlje kod abortusa nalažu medicinski nepotrebne mere, poput obaveznog perioda čekanja pred prekid trudnoće. Pritom su, kaže Hikson, trendovi u Evropi veoma različiti: neke zemlje su ukinule zabrane koje su postojale veoma dugo, ali se zato, posebno u istočnoj Evropi, uočava „nazadovanje u pogledu prava žena, a posebno njihovih reproduktivnih prava, što se poklapa s nazadovanjem po pitanju vladavine prava i demokratije.“

Više sloboda u Španiji

U Španiji je vlada prošle nedelje odobrila nacrt zakona koji više neće da predviđa saglasnost roditelja za prekid trudnoće devojaka od 16 i 17 godina. Ako zakon bude usvojen, biće ukinuto i obavezno „trodnevno razmišljanje“ pre abortusa. Uz to, uvešće se zagarantovani slobodni dani nakon prekida trudnoće. Zakonom će Španija takođe postati prva zemlja u Evropi koja uvodi slobodne dane za žene koje pate od teških menstrualnih bolova.

„Sve to ukazuje da u tom regionu postoji trend poboljšanja i modernizacije zakona o abortusu“, ocenjuje Lea Hoktor. „Nadamo se da će zakon zaista i stupiti na snagu u Španiji.“

Španski lekari koji ne žele da rade abortuse, mogu da se upišu u poseban registar. Mogućnost da doktor odbije da obavi prekid trudnoće postoji i u mnogim drugim evropskim zemljama, kaže Karolina Hikson.

Odluka da devojke od 16 ili 17 godina mogu samostalno da odlučuju o abortusu možda nekima deluje kao nešto neprimereno, ali, kako kaže Hikson, „mladim ženama trebalo bi da ude omogućeno poverljivo savetovanje sa lekarom“, posebno ako im je porodična situacija komplikovana.

Novi zakon u Španiji, prema mišljenju Karoline Hikson, ima dosta veze s time što se u toj zemlji sve više žena politički aktivira. A i s time što je u Španiji trenutno na vlasti levičarska koalicija. Pravo na abortus, ukazuje Hikson, „obično prati političko raspoloženje u određenoj zemlji.“

Gotovo potpuna zabrana u Poljskoj

To se potvrđuje i u Poljskoj. Za razliku od drugih evropskih zemalja, koje su poslednjih decenija olakšale pravo na prekid trudnoće, poljski ustavni sud, čiji je legitimitet inače EU osporila u januaru 2021, potvrdio je zakon koji gotovo u potpunosti zabranjuje abortus. Prekid trudnoće je moguć samo kada ona ugrožava životu ili zdravlje majke, ili u slučajevima silovanja ili incesta.

Ta uredba dovela je do masovnih demonstracija, više od hiljadu žena demonstriralo je ispred Evropskog suda za ljudska prava. Poverenik Saveta Evrope za ljudska prava, kao i brojne organizacije za ljudska prava, oštro su kritikovale poljski zakon.

„Poljska je crna ovca u Evropi i jedina članica EU u poslednjih nekoliko decenija koja je ukinula pravnu osnovu za legalan prekid trudnoće“, kaže Hoktor. Ta zemlja dakle „ne prati opšti trend.“

Hoktor i Hikson ukazuju da se ta zabrana odnosi i na ukrajinske izbeglice u Poljskoj. Pritom su neke od tih žena bile žrtve silovanja. „Žene izbeglice iz Ukrajine, koje dolaze u Poljsku, ali i u Slovačku ili Mađarsku, na taj način završavaju u područjima s najrestriktivnijim pravilima o abortusu“, kaže Hoktor.

Mađarska: Mnoge prepreke

Abortus je u Mađarskoj legalan, kaže Lea Hotor, ali su zakoni veoma restriktivni. Postoji obavezan period čekanja, savetovanja žena po tom pitanju ispunjena su predrasudama i nizom drugih prepreka, uključujući i to da medicinska nega u slučaju abortusa nije pokrivena opštim zdravstvenim osiguranjem.

Hikson opisuje Mađarsku kao jednu od brojnih evropskih zemalja s „mnogim međusobno povezanim preprekama kada je u pitanju prekid trudnoće, što abortus čini teško izvodljivim u praksi“. Ona naglašava da su tamošnja ograničenja dubinski povezana s desnim populistom, premijerom mađarske Viktorom Orbanom.

Irska: Referendum je doneo reforme

Irska je revidirala svoj zakon o zabrani abortusa iz 1983. godine. Na referendumu održanom 2018, Irci su velikom većinom glasali protiv zabrane. „Irski narod i irska država priznali su to da se abortus smatra delom univerzalne zdravstvene nege“, kaže Hotor.

„Ta promena u Irskoj jeste bila ogromna i veoma važna, ali još uvek postoje neke prepreke u zakonodavstvu“, dodaje Hoktor. Ona veruje da bi preispitivanje aktuelne pravne situacije, koje je u toku, moglo da poboljša situaciju.

Gledajući na situaciju u Evropi u celini, a posebno s obzirom na nedavna ograničenja prava na abortus u SAD, Hikson zaključuje: „Napredak je krhak i nikada ne bismo smeli da se opustitmo.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari