Preporuke u BiH zbog korone: Ne ići u zdravstvene ustanove 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Osobe koje imaju respiratorne probleme i sumnjaju na potencijalnu zarazu korona virusom ne treba same da dolaze u domove zdravlja, Klinički centar i druge zdravstvene ustanove, već da pozivom na brojeve telefona kontaktiraju mobilne timove.

Bosna i Hercegovina je 86. zemlja u kojoj je evidentirana zaraza korona virusom, a kako je na konferenciji za medije potvrđeno reč o državljaninu BiH koji je bio na radu u Italiji i njegovom maloletnom detetu, preneo je portal Klix.ba.

Entitetski organi već su istakli da nema mesta panici kao i da se problemu pristupa odgovorno.

U kontekstu pojave prvih slučajeva korona virusa u BiH treba podsetiti na preporuke Kriznog štaba Kantona Sarajevo koji je naveo da se i dalje sprovode mere pojačanog zdravstvenog nadzora nad osobama koje dolaze iz zemalja u kojima je epidemija korona virusa.

U slučaju pojave respiratornih simptoma (povišena telesna temperatura, kašalj i otežano disanje), prema preporukama Kriznog štaba, osobe treba da zovu dežurnu Higijensko-epidemiološku službu Zavoda za javno zdravstvo KS.

Stanovnici Bosne i Hercegovine detaljnije informacije mogu pronaći i na zvaničnim web stranicama kantonalnih ministarstva zdravstva u kojima imaju prijavljeno mesto prebivališta kao i web stranicima entitetskih ministarstva zdravstva.

Takođe, osobe koje imaju spomenute simptome ne treba same da dolaze u domove zdravlja i druge zdravstvene ustanove. Uz spomenute telefone, moguće je kontaktirati svoje porodične lekare za preporuke o daljem postupanju.

Testiranje na korona virus ne sprovodi se na zahtev osoba, pojedinačno, nego isključivo prema striktnim medicinskim i epidemiološkim indikacijama, a nakon medicinskih pregleda i epidemiološkog anketiranja.

Preporuke za stanovništvo su sledeće:

  • izbegavati velike skupove ljudi u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom prostoru radi sprečavanja prenosa infekcije kapljičnim putem;
  • izbegavati bliski kontakt sa osobama čiji je zdravstveni status nepoznat (grljenje, ljubljenje, rukovanje);
  • izbegavati bliski kontakt sa osobama koje imaju akutnu respiratornu infekciju, a ako je neophodno, koristiti hiruršku masku i rukavice;
  • učestalo prati ruke toplom vodom i tečnim sapunom, a u nedostatku koristiti dezinficijens na bazi alkohola.

Takođe se preporučuje:

  • konzumiranje adekvatno termički obrađenih namirnica, posebno mesa;
  • pojačane higijenske mere okoline (čišćenje, dezinfekcija, provetravanje);
  • izbegavanje nezaštićen polni odnos sa osobama čiji je zdravstveni status nepoznat;
  • izbegavanje deljenja pribora za inektiranje lekova ili drugih supstanci;
  • adekvatna ishrana i stil života, jačati imunitet;
  • redovno koristiti propisanu terapiju.

Korona virus koji se sredinom decembra pojavio u Koni gradu zarazio je do sada 95.606 osoba i usmrtio 3.287 dok je oporavljenih 53.697 osoba.

Trenutno je aktivno 38.622 slučaja zaraze korona virusom od čega se 6.420 osoba nalazi u kritičnom stanju.

Od 56.984 završena slučaja, 53.697 osoba ili 94 odsto uspelo je da se oporavi, dok je 3.287 osoba preminulo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari