Profitni onlajn univerziteti u SAD očekuju skok broja studenata usled pandemije 1Foto: Pixabay/Ddalki3003

Neki od najvećih profitnih univerziteta u SAD znatno su povećali reklamiranje i počeli da angažuju regrutere i da nude popuste za onlajn nastavu pošto predviđaju da će nezaposleni radnici tražiti dodatno obrazovanje usled pandemije korona virusa.

Nove marketinške kampanje tih univerziteta ciljaju Amerikance kojima je zbog pandemije naređeno da ostanu kod kuće.

Onlajn Univerzitet Kapela obećava „fleksibilno obrazovanje za neizvesna vremena“, dok Univerzitet Finiksa poručuje studentima da su „onlajn, ali nikad prepušteni sami sebi“.

Neki nude stipendije studentima čije su finansije pogođene krizom ili onima koji žele da izgrade karijeru u oblasti zdravstvene nege, prosvete i drugim poljima za čijim se stručnjacima očekuje znatan rast tražnje po okončanju pandemije.

Dok kritičari te aktivnosti vide kao marketinški trik sa ciljem profitiranja na krizi, rukovodioci nekih profitnih univerziteta navode da se pripremaju za očekivan skok tražnje za onlajn obrazovanjem.

Milioni Amerikanaca trenutno su kod kuće i bez posla i ti rukovodioci univerziteta veruju da će se više ljudi nego obično opredeliti za onlajn časove.

Oni misle da posle otvaranja tradicionalnih univerzitetskih kampusa studenti neće biti voljni da se vrate u prepune studentske domove i učionice.

Vlasnik univerziteta Kapela i Strejer Karl Mekdonel rekao je da će stotine hiljada studenata ili biti zabrinute za zdravlje ili neće biti u mogućnosti da se vrate u svoje studentske domove.

„Očekujemo da će tražnja kao rezultat toga biti naširoko povećana“, dodao je Mekdonel.

Neki protivnici međutim upozoravaju da bi to moglo da se obije o glavu studentima pošto je profitni prosvetni sektor poznat po korišćenju agresivnih marketinških taktika za privlačenje studenata na programe sa malom akademskom vrednošću.

Dok kritičari pozivaju na oprez, vlada SAD odlučila je da finansijski pomogne taj sektor.

Administracija predsednika Donalda Trampa izdvojila je u martu više od milijarde dolara za profitne univerzitete u sklopu paketa pomoći od 2.200 milijardi dolara.

U prethodnim recesijama sve vrste američkih univerziteta imale su povećan upis studenata.

Radnici koji ostaju bez posla često se odlučuju za upisivanje fakulteta kako bi unapredili veštine ili promenili karijeru.

Međutim, tradicionalni univerziteti se ovog puta pripremaju za gubitke, škole se bore da prebace nastavu na onlajn metod, ali mnogi strahuju da studenti neće moći da plate školarinu na jesen i da će neki hteti da ostanu bliže kući.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari